Jak dlouho se dělají otisky zubů?

Jak dlouho se dělají otisky zubů?
  • 19 zář 2023
  • 0 Komentáře

Proč potřebujeme otisky zubů?

To asi znáte. Sedíte na zubařském křesle, v ústech máte nepříjemně tlustou hmotu a vypadáte asi tak elegantně jako naše oblíbená postavička z kreslených filmů – Donald Kachna. No a protože mi tento pocit nejspíše zůstane už navždy zakořeněný v paměti, napadlo mě podívat se podrobněji na to, jak se vlastně dělají otisky zubů a proč je potřebujeme.

Otisky zubů jsou klíčové pro většinu procedur v zubní medicíně. Jsou esenciální pro výrobu korunek, můstků, zubních protez, ortodontických aparátů a dalších zdravotnických přístrojů. Také umožňují zubnímu lékaři studovat strukturu a pozici zubů pacienta mimo orální prostor. Tento postup je tedy velmi důležitý pro udržování zdravých a pěkných zubů.

A jak dlouho to vlastně trvá?

"Vydržte chviličku, ještě to nesmíme vyndat," zřejmě mi patři mezi top 5 vět, které bych asi nejpříjemněji neposlouchala. Ale co je na tom pravdy? Jak dlouho skutečně musíme tu nepříjemnou hmotu držet v ústech?

Ze zkušenosti vím, že proces tvoření otisku zubů může trvat jen několik minut, ale někdy se může zdát, že to trvá věčnost. Stopky však neukazují tak děsivé čísla, jak by se mohlo zdát. V závislosti na použitém materiálu se čas potřebný pro vytvoření otisku pohybuje od 2 do 5 minut. Celý proces zahrnující přípravu, aplikaci, čekání na tuhnutí a vyjmutí otisku touto dobu samozřejmě prodlužuje, ale obvykle nepřesahuje 15 až 20 minut. Naštěstí, zubaři jsou velmi šikovní v tom, aby tuto dobu využili co nejefektivněji, takže se často ani nestihnete nudit.

Tipy, jak zvládnout proces bez stresu

Osobně jsem zjistila, že proces dělání otisků zubů není tak strašný, jak se může zdát, pokud ho přistoupíte se správným postojem a několika triky.

Prvním krokem je klid. Ano, já vím, že to zní jako ohraná fráze, ale ve skutečnosti je to alfa a omega celé téhle nelehké situace. Dech je základem klidu, takže se snažte dýchat nosem a soustředěte se na pravidelný a hluboký nádech a výdech. Pokud máte tendenci se dusit, nebojte se zubaři o tom říct. Oni jsou na takové situace zvyklí a rozhodně vám nebudou mít co vyčítat.

A co třeba zábava? Nemyslím tím nějaký převratný koncert přímo na zubařském křesle, ale co třeba si přinést vlastní hudbu? Pravděpodobně vás zubař neodmítne, když si chcete při proceduře poslechnout trochu vaší oblíbené muziky. Ať už jsou to klidné melodie k uklidnění nebo něco rytmického, aby vás to odvedlo myšlenkami jinam, je to všechno na vás. A pokud hudba není to pravé, kdo říká, že si nesmíte přinést audioknihu? Třeba na konec tak uslyšíte i zubaře, jak se ptá na pokračování příběhu.

Příběh mého prvního otisku zubů

Každý první zážitek je vždy vyjímečný a památný svým způsobem. Stejně tak můj první otisk zubů. Jak už to tak bývá, zdálo se mi, že ten den na zubařském křesle nikdy neskončí. Zubařka mi vysvětlila, co se bude dít, a já souhlasila s tím, co mi bylo prakticky cizí. Pocit nepohodlí se nedařilo potlačit, ale snažila jsem se a v duchu jsem opakovala své "mantry" klidu.

Připadala jsem si jako v nějaké zvláštní sci-fi scéně, kdy jsem držela v ústech něco jako malí mimozemšťani měli na hlavě. Okolo mi běžely filmy, kde tito malci využívali tyto přístroje k manipulaci s lidskými myšlenkami. A tak mi proběhla hlavou myšlenka, je-li možné, že tento otisk může něco takového. A ačkoliv jsem to věděla, že je to nesmysl, ten pocit mi pomohl se zasmát a celý proces tak pro mě byl o něco příjemnější.

Konečný výsledek byl úžasný. Otisk z mých zubů byl detailní a já jsem se cítila jako součást nějakého vědeckého experimentu. Skutečně fascinující!

A tak si získávám potřebné otisky zubů s humorem a pokorou, přesvědčená, že i takováto drobnost, jakou je návštěva zubaře, může být příležitostí k novým objevům. Usměvavě vás zdravím a přeji vám, ať se vám daří obtisk zubů zvládnout s lehkostí a grácií!

Autor: Lenka Červenková

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná