Bolest předních zubů: Jak ji léčit doma?

Bolest předních zubů: Jak ji léčit doma?
  • 23 říj 2023
  • 0 Komentáře

Co je to bolest předních zubů a proč vás trápí?

Sedím v obývacím pokoji, s hlavou opřenou o gauč a s rukou na tváři, pocítím ostrou bolest kousek pod horním rtom. Každý, kdo kdy zažil bolest předních zubů, ví, že to není něco, co byste chtěli zažít znovu. Bolest může být tak silná, že vás probudí ze spánku, nebo tak slabá, že jen obtěžuje. Ale ať už je to jakkoli, jedno je jisté: chcete, aby to přestalo.

Věřte mi, já to vím. Jsem Karolína, a když nejsem blogerka, jsem jen normální žena, matka, manželka a dělám vše, co můžu, abych byla nejlepší pro svou rodinu. V mém životě mám plno starostí, ale něco, co si nikdy nepřeji, je bolest zubů. Ale pořád to není konec světa. Možná je celé tohle téma nepříjemné, ale povím vám, jak se s ním vypořádat. Protože jediné, co je horší než bolest zubů, je nevědět, co s tím máte dělat.

Jaké přírodní prostředky můžete vyzkoušet?

Než začnete sahat po lékárně, existuje několik přírodních prostředků, které byste mohli vyzkoušet. Můj manžel Jan je velkým zastáncem natureální medicíny a často mi doporučuje, ať nejprve vyzkouším něco přírodního.

První na seznamu je hřebíček. Má silné antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti a je úžasným prostředkem pro bolest zubů. Stačí dejte jeden hřebíček přímo na bolavé místo a nechte jej tam nějaký čas.

Můžete také vyzkoušet výplach solí. Sůl pomáhá zmírnit jakoukoli bolest a otoky tím, že odstraňuje bakterie z úst. Přidejte jednu čajovou lžičku soli do šálku teplé vody a důkladně vyplachujte ústa.

Máte-li rádi česnek, mám pro vás dobrou zprávu. Česnek má antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci zmírnit bolest zubů. Stačí rozdrtit jeden stroužek česneku, přidat trochu soli a vložit směs na bolavý zub.

Ještě jedním skvělým přírodním lékem je ořešákový olej. Ořechy jsou skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které mají protizánětlivé vlastnosti. Stačí si kousek vaty namočit do ořechového oleje a přiložit ho na bolavý zub.

Domácí léčba: Kdy ji zvolit a kdy vyhledat ošetření zuba?

Není nic horšího než mít bolavý zub a nevědět, co s tím. Ale existují situace, kdy vám domeček plný domácích léků nepomůže a budete muset vyhledat lékařskou pomoc.

Pokud jde o bolest předních zubů, je několik věcí, které musíte vzít v úvahu. Pokud bolest trvá déle než dva dny, je pravděpodobné, že máte zubní infekci a budete potřebovat antibiotika. Pokud si všimnete otoku nebo zarudnutí kolem zubu, nebo pokud máte horečku nebo obtíže s polykáním, měli byste ihned vyhledat lékaře. Vážné infekce mohou být smrtelné, pokud nejsou léčeny.

Mímoto, pokud máte neléčenou zubní kaz, může to vést k bolesti zubů. Zubní kaz se dá léčit plombováním zubu, ale pokud se nechá neřešit, může to nakonec vést k potřebě endodontické léčby, která je daleko náročnější a drahá.

Takže pokud máte bolest zubů, je důležité vědět, kdy ji můžete léčit doma a kdy je třeba vyhledat odbornou pomoc. Ačkoli mohou být domácí léky užitečné, nikdy by neměly nahrazovat profesionální zubní péči.

Jak předcházet bolesti předních zubů?

Mami, tvá bolest zubů je teď za tebou,“ řekne mi můj syn a pohladí mě po hlavě. Směju se a chytnu ho za ruku. „Mami se už cítí líp,“ odpovím mu a podívám se na našeho papouška Karla, který sedí na své houpací hračce a pozoruje nás. „Děkuji, lásko,“ řeknu. Je mi líto, že musel vidět, jak jsem trpěla.

Nedávno jsem zažila silnou bolest předních zubů a bylo to něco, co bych si nepřála zažít znovu. Ale co kdybych vám řekla, že existují způsoby, jak tomuto nepříjemnému zážitku předejít? Mohlo by to být tak jednoduché, jako pravidelné čištění zubů, používání zubní nitě a pravidelné návštěvy zubaře. A stejně jako všechno ostatní v životě platí, že prevence je vždy lepší než léčba.

Spousta lidí má tendenci podceňovat správnou ústní hygienu. Ale je důležité si uvědomit, že zubní hygiena je nejen o udržování vašich zubů bílých a jasných. Je to také o prevenci zubních chorob a zadržování bakterií, které mohou způsobovat zubní kaz a zubní abscesy.

Po každém jídle bychom měli vyčistit zuby, a to nejen čistění zubní pastou, ale i oplachování úst. Použití zubní nitě je také důležité, protože nám pomáhá odstranit jídlo a bakterie z mezizubních prostor, kde se hromadí nejvíce bakterií. A pravidelná kontrola u zubaře by měla být samozřejmostí.

Vím, že to zní jako spousta práce, ale věřte mi, stojí to za to. Koneckonců, kdo by chtěl trávit svůj volný čas bolestí zubů, když by mohl raději relaxovat s rodinou, procházet se s papouškem nebo tvořit na svém blogu?

Jste na tom stejně jako já. Když jde o bolest zubů, raději bychom ji nikdy nezažili. Ale když se to stane, je dobré vědět, jak ji zacházet a jak ji předejít. Takže příště, než začnete trpět bolestí zubů, vzpomeňte si na tyto tipy a uvidíte, jaké změny mohou přinést.

Autor: Karolína Mrázová

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná