Co na poškozenou sklovinu?

Co na poškozenou sklovinu?
  • 12 říj 2023
  • 0 Komentáře

Čistění a údržba pro zdravou sklovinu

První pořadí dne, co si vzpomínám, bylo obtížné rozhodnutí, kterou zubní pastu si vybrat z police v drogerii. Byly tam ty pro bílou sklovinu, proti kazům, pro citlivé zuby, zubní pasty s příchutí mandlí, mátou... Moje ruka váhala, kam sáhnout. Až do té chvíle, kdy mi v poznání blesklo. Chtěl jsem, co nejvíce chránit svou sklovinu. A jak lépe toho dosáhnout než s pravidelným čištěním a údržbou? "Chyť tu pastu proti kazům, Jarek," řekla Klára. A tak jsem udělal.

Čištění zubů je základním kamenem údržby skloviny. A nutně nejde jen o zubní kartáček a pastu. Existují i doučovací gely, které zpevní zubní sklovinu, nebo profesionální zubní čištění u zubaře.

Je důležitě chápat, že každý z nás má jedinečnou mikroflóru v ústech a správně vybraný režim ústní hygieny může výrazně zlepšit stav našeho ústního zdraví. Pravidelné čištění zubů ráno a večer je samozřejmě základem, ale pokud chceme skutečně posílit naši sklovinu, je třeba přemýšlet o dalších dodatečných krocích.

Nápoje, jídlo a sklovina: Jaký vliv mají?

Když jde o zdraví našich zubů, potraviny a nápoje, které konzumujeme, hrají klíčovou roli. Některé nápoje, jako je káva, červené víno nebo citrónová voda, mohou sklovinu poškodit a způsobit její erosi. Na druhou stranu, jiné potraviny, jako jsou mléčné výrobky, ryby nebo ovoce a zelenina bohaté na vitamín C, mohou podporovat její zdravý vývoj.

Šálek šťavnatého jahodového čaje zkraje rána. Tak začínají dny moje nejstarší dcery Tereza. Je to téměř rituál. Roku co rok jsem jí to odsuzoval. Až do té doby, dokud jsem nezjistil vliv těchto nápojů na sklovinu. Čaj – a zvláště ten jahodový - je plný antioxidantů, které posílí zdraví našich zubů. Kdo by to byl řekl, že? Tereza měla pravdu celou tu dobu!

Zubní prasklinky a poškození skloviny

Jistý stupeň poškození skloviny je běžným jevem a postihuje téměř všechny dospělé jedince. Je to přirozený důsledek stárnutí zubů a často i důsledek naší stravy a návyků. Někdy se ale může stát, že dojde k prasklinám ve sklovině, které se mohou stát vstupní branou pro bakterie a otevírají tak cestu k vzniku zubních kazů.

Poškození skloviny je nezvratný proces, proto je důležité se mu snažit předcházet. Pokud už ke skutečnému poškození dojde, je zde několik možností, jak tento problém řešit. Například speciální remineralizační zubní pasty, které využívají síly fluoridu k obnovení skloviny, nebo zubní výplně a korunky u zubaře.

Ochrana skloviny pro zdravé zuby

Jak jsem už řekl, kochrana skloviny je klíčová pro zdraví našich zubů a prevenci různých problémů. Je tedy logické, že si s tím musíme poradit. Jak? Existují různé postupy a produkty, které nám mohou pomoci chránit naši sklovinu. Rád bych se podělil o některé z nich. Některé z nich jsem se dozvěděl až nedávno a byl jsem překvapen, jak efektivní a jednoduché mohou být.

Možnosti jsou například zubní pasty a gely s obsahem fluoridu, použití zubních nití, pravidelné navštěvování zubaře, vyhýbání se kyselým nápojům a jídlo, které je bohaté na vápník a fluoridy. Jsou to jen malé kroky v naší každodenní rutině, které mohou mít velký dopad na zdraví našich zubů.

Máme jen jeden pár zubů na celý život, takže se o ně musíme starat. A pokud si pamatujete jen jednu věc z tohoto článku, pamatujte si tuto: Sklovina je klíčem k zdravým zubům. Takže si vezměte zubní kartáček, svoji pastu a začněte čistit. A pokud potřebujete vědět, jakou pastu si vybrat, jste na správném místě. Klára mi dává tu, která chrání před kazem. A jestli je dobrá pro mě, je dobrá pro každého!

Autor: Jaroslav Kopecký

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná