Dentální hygiena: Jak správně používat zubní nit

Dentální hygiena: Jak správně používat zubní nit
  • 7 lis 2023
  • 0 Komentáře

Proč je tak důležité používat zubní nit

Možná jste slyšeli, že k udržení zdravých zubů a dásní je nezbytné pravidelné používání zubní nitě. Ale proč je to tak? No, já, jako otec svého syna Matouše a náš pes Max, bych vám rád dnes vysvětlil. A hlavně, jak používat zubní nit správně. Protože nejen že naše ústa jsou vstupní branou do našeho těla, ale také mohou být zdrojem zdravotních problémů, pokud jim nedáme dostatečnou péči. Jaké problémy mohou vzniknout, řeknete? Od zápachu z úst až po závažné infekce. Ale nemějte strach, správné používání zubní nitě vám může vyhnout.

Výběr zubní nitě

Než se pustíme do detailů použití zubní nitě, zaměřme se na to, jak vybrat správný typ. Existuje řada typů zubní nitě - voskované, nevoskované, v různých chutích a dokonce i ty, které mohou měnit barvu při odstraňování plaku. Ale vybírat lze i podle tloušťky a druhu materiálu. Je důležité vybrat takovou nit, která vám nejvíce vyhovuje a kterou tak budete ochotni používat denně. Co se týče mě, dám přednost klasické běžné zubní nitě. A proč? Hlavně kvůli tomu, že mi na ní nalezu přesně dost nitě, kterou potřebuji na jedno čištění. A náš pes Max? No, ten by si určitě vybral nit s příchutí!

Jak používat zubní nit

Nyní, když máme vybranou nit, pojďme se podívat na to, jak ji správně používat. Můžu vás ujistit, že se to může zdát být komplikované na první pohled, ale s trochou praxe se to stane rutinou. Jak to říkám Matoušovi: "Je to jako naučit se jezdit na kole, jednou se to naučíš a pak to už nikdy nezapomeneš". Pokud jste začátečník, doporučuji začít s použitím delšího kusu nitě - asi 45 cm. Nit zabalte kolem středních prstů a použijte ukazovácky k vedení nitě mezi zuby. Při pronikání nitě mezi zuby buďte opatrní, abyste nezranili dásně. Jakmile se dostanete mezi zuby, ohybte nit kolem jednoho zubu do tvaru písmene C a pohybuje s ní nahoru a dolů. Opakujte tento postup na každém zubu. Nezapomeňte také na zadní stranu posledních zubů!

Jak často byste měli používat zubní nit

Teď, když už víme, jak správně používat zubní nit, jste možná zvědaví, jak často bychom ji měli používat. Doporučuje se používat nit alespoň jednou denně. Nejlepší čas je před spaním, když si čistíte zuby naposledy v daném dni. Pokud nemáte čas nitovat teď, tak to udělejte později, hlavně aby to bylo pravidelně. A víte co je ještě lepší než denní nitování? No představte si to tak, že každý den, kdy nemyjete zuby, je jako den, kdy vynecháte sprchu. Je to potřebná hygiena.

Překonání nevoli k nitění

Ano, přiznávám, že nitění může být pro některé lidi docela nepříjemné. Je to něco, co vyžaduje praxi a trpělivost. Ale stojí to za to. Vzpomínám si, jak jsem se sám snažil navést Matouše, aby používal zubní nit. Na začátku to bylo těžké. Ale pak jsme začali dělat z nitění malou hru. Kdo dokáže legitovat rychleji, kdo může vidět nejvíce "špinavosti" na nitě atd. Takto můžete udělat z nitění něco zábavného a motivovat sebe a své blízké k pravidelnému nitění. Konečně, pes Max se také stal součástí naší hry. No, samozřejmě, že on sám nemůže nitovat! Ale náš pokus o „utřít“ zuby Maxovi se stal součástí našeho rituálu čištění zubů.

Možné problémy při nitění a jak je řešit

Při nitění mohou někdy nastat problémy. 🎯 Může to být bolest dásní, krvácení, nepohodlí nebo pocit, že nit dělá více škody než užitku. Ale nemějte strach. Tyto problémy jsou přirozené, pokud jste například nováček v nitění nebo pokud máte citlivé dásně. Ale věřte mi, že tyto nepříjemnosti budou brzy minulostí. Pokud bolí dásně, mohl by to být první pokus o zbytečné prorazení mezi zuby. Skuste být jemnější a pomalejší. Pokud krvácí dásně, to by mohlo být způsobeno tím, že jste nit příliš tvrdě tlačili na dásně. Někdy může být krvácení dásní také známkou zánětu dásní, takže pokud krvácení přetrvává, rozhodně navštivte svého zubaře.

Význam pravidelné návštěvy dentální hygieny

Správné a pravidelné čištění zubů je základem zdravých zubů a dásní. Ale i když se doma řádně staráme o naše zuby, je třeba pravidelně navštěvovat dentální hygienu. Profesionální dentální hygiena dokáže odstranit zubní kámen a plak na místech, kam se doma nedostaneme. Je to jako kdybyste měli doma perfektně uklizeno, ale pod postelí a za skříněmi je špína. I když je vše vypadá čistě, může tam být stále skrytá špína. A ve vašich ústech? Skrytý kámen a plak mohou způsobit zánět dásní a další komplikace. Takže opravdu, nezapomeňte na pravidelné návštěvy dentální hygieny!

Autor: Jaroslav Dvořák

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná