Jak rozlišit zánět zubu od zubního kazu: Praktické rady

Jak rozlišit zánět zubu od zubního kazu: Praktické rady
  • 29 pro 2023
  • 0 Komentáře

Základy - pochopení rozdílu

Když mi naposledy bušilo v dásni, připadalo mi to jako konec světa - nevěděl jsem, jestli je to zánět dásně, nebo začínající kaz. Napadlo mě, že bych s tím měl švihnout k zubaři, ale pak jsem si uvědomil, že si nejsem jistý, co mi ten můj zub vlastně chce říct. Zdraví našich zubů je něco jako vztah s kočkou – musíte tomu rozumět, abyste žili v harmonii. A jestli máte kočku, tak víte, že tohle je úkol pro mistry diplomacie. Prostě, když jsem konečně zjistil, co mezi zánětem a kazem je za rozdíl, byl to triumf podobný tomu, když moje Míša lehne vedle mě a nechá se pohladit. Každopádně, pojďme se podívat na rozlišovací znaky. Zánět, neboli gingivitida, je v podstatě reakce našeho těla na bakterie, které se nespravedlivě snaží založit kolonii v našich ústech. Zarážející je, že často ani nevíme, že se to děje, dokud to nezačne pořádně bolet. Na druhou stranu, kaz je jakýsi zubní úpadek – v tomto případě si bakterie pochutnávají na zubech, jako by to byly jejich osobní žvýkačky. Může to vést k nedostatkům v zubní struktuře a následně k nepěkným dírám, kterých se jen tak nezbavíme. A nyní, když víme, že hledáme buď akčního bojovníka nebo tajného sabotéra, pojďme si to rozkouskovat na menší části, abychom pochopili, jak je od sebe odlišit.

První signály: jak poznat nepřítele

Začněme u zánětu - když se ráno podívám do zrcadla a mám rudé nebo oteklé dásně, je to aspoň pro mě jasný signál k akci. Přiznávám, že občas si zuby nečistím tak pečlivě, jako bych měl. A to je první chyba v boji s bakteriemi. Když si zamyslím, připadám si jako neodpovědný rodič, který nechá svoje ratolesti přespat u kamarádů bez předchozí kontroly, jestli tam nemají nějaké bakteriální večírky. Jinak řečeno, když zanedbávám dentální hygienu, připravuju půdu pro zánět. Kaz na druhou stranu je trochu více potichu. Můžu mít černou tečku na zubu a přemýšlet, jestli jsem si tam nezakousl kousek makového koláče. Když to však začne píchat při pití studené limonády nebo naopak při svařáku, je to znamení, že ten makovec je ve skutečnosti malý zubní pirát, který si zakotvil a já jeho praporku přehlédl.

Domácí detektivka: zábava s vážným podtextem

Jakmile jsme si ujasnili, co by mohly být první symptomy, je čas na amatérské vyšetřování. Já si rád připadám jako Sherlock v koupelně. Obvykle vezmu zubní zrcátko a pečlivě prohlížím stopy po nepříteli. Pro zánět se podívám na barvu a tvar dásní. Jestliže jsou nafouklé a mají takovou tu nervózně rudou barvu, vím, že je to skoro jako když Míša přinese domů zkrvavenou myš – jasný důvod k obavám. K tomu, pokud krvácí téměř po každém čištění, to už je červená vlajka na holičkách. Pokud jde o kaz, snažím se hledat skryté důkazy. Přikláním se k pravidlu „čisti, čisti, čisti", dokud nenajdu malou tmavou tečku nebo dokonce díru, která se schovávácoconut shy´ na moláru. Sensitive zuby při konzumaci sladkého nebo kyselého je pak toho času jasné upozornění, že jsem něco přehlédl.

Prevence je alfa a omega

Než nasadím plnou obranu proti zánětu či pokračujícímu poklesu morálky mého zubu díky kazu, chci se podělit o to, jak se tohoto neblahého vývoje vyvarovat. Milovník sladkostí v sobě musí najít vůli k omezení cukru. Spláchněte bakteriální party v ústech fluoridovou vodou a chraňte si ty zuby jako Daenerys své draky. A proč? Protože kromě toho, že vám to na zuby vodí zubní vrány z kazu, může způsobit i problémy s dáseňmi. Fluorid dokáže mnoho, ale přes veškeré jeho kvality, se nestane hrdinou bez správného zacházení. A to znamená: čištění dvakrát denně, zubní nit - ta vaše nejlepší parťačka při pátrání v mezizubních zákoutích, a samozřejmě pravidelné kontroly u zubaře. Přestaňte si hrát na zubního gamblera a vemte své zubní zdraví vážně.

Domácí léčba - první pomoc a záchrana zubů

Když už je po všem a ten nezbedný zánět nebo kaz se připlíží, i domácí prostředí nabízí několik prvních pomocníků. Já jsem vždycky pro přírodní cestu, pokud to jde, takže začnu s výplachy solné vody. To je jako poslat do úst poseidony, které vyčistí všechny kouty a přinese úlevu. Co se týče kazu, jsem si jist, že bez včasného zásahu to nepůjde, ale fluoridová pasta nebo zubní výplach může bránit dalšímu šíření destrukce. Nicméně, je důležité mít na paměti, že tyhle první kroky jsou jako sádra na dřevěnou nohu – pomohou, ale ku pomoci doktora většinou vede cesta.

Kdy je čas navštívit zubaře

Moment, na který jsme všichni čekali - návštěva zubaře. Já osobně se svého zubaře nebojím, dokonce bych řekl, že mám v určitém smyslu k zubařům pozitivní vztah – pokud si odmyslíme ten drobný detail, že když tam jedu, většinou mě něco bolí. Ale ono je to podobné jako s návštěvou u babičky – vím, že se o mě postarají. Jen místo buchty dostanu rentgen a instead of a panáka slivovice mi zkontrolují, jestli na dásních nemám nějaký zánět nebo mi zub nepracuje na kariéře jeskynního malíře. Vážně ale, mám-li nějaký podezřelý signal, je na čase objednat se k profesionálům. S kazy to není jiné – čím déle čekám, tím hůř je to pro mě i pro mé zuby (a nejsem si jistý, kdo to vezme těžší).

Závěr: Zuby jsou jako zahrada, kterou střežíme

Tak a jsme u konce našeho zubního dobrodružství. Doufám, že věci jsou nyní jasnější. A nezapomeňte, ať už bojujete se zánětem, nebo jste na stopě nekalému kazíkovi, klíč k úspěchu leží ve včasné prevenci a péči. Jako když svou kočku preventivně odčervujete a zkoumáte, zda nenese domů další nevítané hosty. Moje Míša by se mi za takové srovnání asi vysmála, kdyby uměla, ale co se dá dělat. Život je plný výzev a péče o zuby je jednou z nich. A tak si teď, když jsem sepsal své zkušenosti a informace, vytahuji zubní nit a jdeme na to – moje zuby a já, tým, který se tak snadno nerozdělí. A vy? Mějte se k svým zubům hezky, ať vás nenechají v štychu, a pamatujte: zdravý úsměv otevře každé dveře!

Autor: Jaroslav Dvořák

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná