Jak se spravuje Predkus?

Jak se spravuje Predkus?
  • 14 říj 2023
  • 0 Komentáře

Co je to vlastně předkus

Abychom začali, je vhodné si vysvětlit, co je vrchol celé naší dnešní diskuze - "předkus". Předkus, neboli malokluze, se vyznačuje tím, že horní čelist je před dolní, vytváří nevyvážený vzhled a může vést k výraznému nepohodlí. Vlastně si myslím, že před pár lety, když Eliška procházela sourozeneckým bojem o mezizubní kartáček s Danielem, jsme si uvědomili, že předkus není jen jednoduchý problém s estetikou.

Rozpoznání a identifikace předkusu

Obecně platí, že identifikace předkusu není tak náročná. U dětí se projevuje už v raném věku. Když jsem ale prvně u Elišky a Daniela pozorovala příznaky, byli jsme s Josefem na zahradě, hráli jsme si, a všimla jsem si nějakých drobných neobvyklých věcí v jejich úsměvech. Bylo to takové malé „Aha!“ My jako rodiče nemáme zubní tituly, ale někdy stačí jen máma s otrkaným koláčem a nabídka sušenkových odměn, aby si všimla něčeho, co by jinak mohlo ujít pozornosti.

Cesta k léčbě

Když zjistíte, že vaše dítě - nebo vy před zrcadlem, nemusíme vždy vyčíslovat viníky - má předkus, je čas začít myslet na léčbu. Můžete jít přímo na specializovanou ambulanci a nechat se odborně vyšetřit. Tehdy, když jsme to zjistili u Elišky a Daniela, jsme s Josefem vyhledali opravdu skvělého pedontologa. Vzpomínám si, jak jsme se vyzbrojili trpělivostí a vyrazili k lékaři.

Průběh léčby - nebojte se zubních aparátek

A teď k hlavnímu hrdinovi příběhu - zubní aparátky. Teď, pokud jste dospělí, může to být zásah do sebevědomí. Ale pokud jste dítě, může to být také zábava. Kdo by si neměl rád vybrat nějakou tu barevnou možnost! U Elišky a Daniela to bylo bitva o to, kdo si vybere tu nejlepší barvu. Na konci to byli zbrusu noví, šťastní vlastníci hrdě rozkazující „Otevři pusu a zkontroluj moje braky!“

Možná operace - netřeba se děsit

V některých případech, kdy je předkus extrémně výrazný, může být nezbytná operace. Ale naprosto vám doporučuji nezpanikařit! Technologie pokročila o míle a míle od doby, kdy jste poslední operaci probírali s vaší babičkou. Nikdy nezapomenu na tenkrát, když jsme s Josefem museli rozhodnout, zda je pro Daniela potřeba operace. Nakonec jsme zvolili neoperativní cestu, ale jedno je jisté: je to rozhodnutí, které musíte učinit s odborníkem.

Jak žít s předkusem

Zatímco naše rodina naviguje tímto vesmírem předkusu, naučili jsme se pár věcí. Například, jak udržet pravidelnou ústní hygienu s aparátiky, nebo jak motivovat děti, aby nosily speciální gumičky. A také to, že život s předkusem není omezení, ale spíš výzva se stát víc trpělivým a pochopitelným. Letíme tím vesmírem pomalu a jistě, ale naše cesta je plná hvězdného prachu a veselého vzrušení!

Podpora a pochopení - konverzace je klíčová

Závěrem bych chtěla zdůraznit důležitost podpory a pochopení, především pokud jde o děti. Nakonec nezáleží na tom, zda je předkus výraznější nebo méně výrazný, zda je léčba popředím nebo aparátkem. Důležité je udržovat otevřený dialog s vaším dítětem a dávat mu tím jasně najevo - jsi krásný přesně tak, jak jsi. A pro případ, že to potřebujete slyšet, jste krásná právě tak, jak jste. Ať už předkusem trpíte, nebo ho prostě jen zabíjíte, vzpomeňte na to, že jste stále vy - a to je to nejlepší!

Autor: Viktoria Karelková

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná