Jak se vyhnout bolesti při nošení fixních rovnátek

Jak se vyhnout bolesti při nošení fixních rovnátek
  • 7 lis 2023
  • 0 Komentáře

Důležitost předcházení bolesti při nošení fixních rovnátek

Nevím jak vy, ale já vždy naměřeně vyhýbám bolesti, pokud je to aspoň trochu možné. A když se jedná o fixní rovnátka, které mi kdysi také zdobily úsměv, dokážu přesně pochopit, proč je to něco, o čem byste se měli dozvědět. Děti, Matěj a Kristýna, to také teprve před sebou mají a já se snažím ulehčit jim tuto výzvu co nejvíce. Naše rodinný papoušek Karel jim sice nemůže tuto situaci zpříjemnit, ale alespoň je rozveseluje svými vtipy. Tak tedy co mohu podělit se svými zkušenostmi, aby tato zkušenost byla co nejméně nepříjemná?

Instrukce a doporučení od vašeho ortodontisty

Jako první a nejdůležitější krok bych doporučila přímo sledovat rady vašeho ortodontisty. Jsou to odborníci v tom, co dělají, a budou mít na paměti vaši pohodlí a zdraví zubů. Ortodontisté vám také poskytnou široké spektrum produktů k úlevě od bolesti při nošení fixních rovnátek, jako jsou speciální vosky, které můžete aplikovat na rovnátka, abyste předešli nepříjemnému tření.

Ústní hygiena při nošení fixních rovnátek

Péče o ústa a zuby je další klíčový bod. Bez ohledu na typ rovnátek je skvělé důsledné čištění nadstandardně důležité. Upřímně řečeno, když jsem měla já sama rovnátka, cítila jsem se leckdy jako zubní hygienistka v domácnosti. Ale věřte mi, je to za to. Dobrá ústní hygiena může pomoci předcházet bolesti a otokům, které můžou být spojeny s fixními rovnátky.

Dieta při nošení fixních rovnátek

Pokud jde o jídlo, může dieta při nošení fixních rovnátek taktéž ovlivnit váš pocit pohodlí. Nicméně, a to je skvělá zpráva, nemusíte se omezovat jen na tekutou stravu. Chce to jen trochu přemýšlet. Já osobně jsem měla vždy po ruce seznam jídel, které by myšky schválily. Ale nebojte, zkušenost mě naučila, že existuje spousta lahodných jídel, které si můžeme vychutnat, aniž bychom se museli obávat následné bolesti nebo poškození rovnátek.

Bolest a léky

Někdy, jak se to někdy stává, může bolest při nošení fixních rovnátek vyžadovat lehké léky proti bolesti. Je důležité s tímto bodem zacházet obezřetně a vždy se poradit s profesionálem. Nicméně, aniž bych chtěla hrát doktora, věřte mi, že nadměrná konzumace léků proti bolesti není dlouhodobě zdravou strategií. Přesně to je důvod proč vám radím, abyste se zaměřili na předcházení bolesti a nepohodlí.

Udržování pravidelných kontrol

Pravidelné kontroly u vašeho ortodontisty jsou zásadní a nahradit je nelze. Projevují se jako preventivní opatření proti možným komplikacím nebo neočekávaným otázkám, které mohou vzniknout při nošení rovnátek. I když je pravda, že návštěva zubaře nebývá na seznamu oblíbených aktivit většiny lidí (včetně mě), ujišťuji vás, že preferování těchto návštěv vede k minimalizaci nepříjemných momentů spojených s nošením fixních rovnátek.

Zkoušení nových věcí

A jako poslední, ale rozhodně ne nejmenší bod, nežeňte se zkoušet nové věci. Každý jsme přece jiný a co funguje pro jednoho, nemusí vyhovovat druhému. Kam se poděl ten čas, kdy jsem testovala různé metody úlevy bolesti při nošení rovnátek. A víte co? Mnohé z nich mi skutečně pomohly. Takže nebuďte ostražití a vyzkoušejte různé metody. Vždyť kdo ví, možná právě ta nejpodivnější vám bude vyhovovat nejvíc.

Ať už jste v jakékoli fázi procesu rovnání zubů, přeji vám hodně trpělivosti a pevné nervy, stejně jako já přeji svým dětem. A pamatujte, že konečný výsledek, ten úžasný úsměv, je toho všeho stojí. A třeba samotný proces vám umožní objevovat nové věci a nabere vás jako člověka.

Autor: Karolína Mrázová

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná