Jak vzniká paradentóza?

Jak vzniká paradentóza?
  • 21 zář 2023
  • 0 Komentáře

Co je to paradentóza?

Často se lidé ptají na to, co je to vlastně ta paradentóza. Je možné, že o ní slyšíte poprvé, ale já se s ní setkávám poměrně často, a to především v rámci své domácnosti. Mám totiž tendenci občas pohodlnější cestou a vynechávám pravidelné čištění zubů. To se pak projevuje právě v podobě paradentózy. Paradentóza totiž vzniká jako důsledek dlouhodobého nerespektování základních pravidel ústní hygieny.

Vznik a příčiny paradentózy

Vznik paradentózy je proces, který je spojen s dlouhodobým nerespektováním základních pravidel ústní hygieny, což vedou ke kumulaci bakterií a zánětu dásní. Je vědecky prokázáno, že bakterie jsou hlavní příčinou paradentózy. To, co mnozí lidé nevědí, je to, že nejvíce bakterií se nám hromadí právě na té nejlepší skrýši – mezizubních prostorech, kde si to v klidu užívají a množí. A jelikož je málokdo pravidelně čistí, bakterie se tam mohou hromadit po dlouhou dobu a způsobovat záněty, které pak vedou k rozvoji paradentózy.

Vliv stravy na vznik paradentózy

Pokud jde o vliv stravy na vznik paradentózy, musím se přiznat, že jsem si celý život myslel, že na tom nezáleží. Že stačí jen pravidelně čistit zuby a je to v pořádku. Ale jak jsem se dozvěděl, mýlil jsem se. Jídlo má totiž vliv na to, kolik bakterií se v našich ústech usadí. S cukrovkou mohou bakterie rostou rychleji, takže pokud máte ve své stravě hodně cukru, může to přispět k rychlejšímu rozvoji paradentózy.

Prevence a ústní hygiena

Pokud bych vám měl doporučit něco, co by vám pomohlo v boji s paradentózou, tak by to bylo bezpochyby udržování dobré ústní hygieny. Není třeba si zuby čistit pětkrát denně, ale stačí dvakrát a to ráno po snídani a večer před spaním. Musíte se však ujistit, že si zuby čistíte správně a důkladně. Ideální je také použití mezizubních kartáčků, které zajistí, že se dostanete na místa, kam normální kartáček nedosáhne. A pokud se chcete vyhnout paradentóze, je nutné se vyhnout i tabáku, který podporuje rozvoj bakterií v ústech.

První příznaky paradentózy

Jako první příznaky paradentózy se obvykle objevují krvácení dásní, zvýšená citlivost zubů a časem i jejich uvolňování. Nepleťte si tyto příznaky s normálními stavy, jako je příliš silné škrábání zubů, což také může způsobit krvácení. Krvácení z dásní je v tomto případě obvykle spojeno s bolestí, otoky a zarudnutím. Pokud si všimnete těchto příznaků, je nejlepší se obrátit na zubního lékaře.

Léčba paradentózy

Proč bychom se měli bát paradentózy? Protože je to onemocnění, které pokud se neléčí, může vést až ke ztrátě zubů. A to je něco, čemu se všichni chceme vyhnout. Léčba paradentózy je dlouhodobý a komplexní proces, který zahrnuje do hloubky čištění zubů, předpis antibakteriálních léků a v některých případech i chirurgický zákrok. Pokud máte podezření, že trpíte paradentózou, vyhledejte co nejdříve místního zubního lékaře.

Jak předejít paradentóze?

Výše jsem vám už řekl něco o prevenci a důležitosti ústní hygieny, ale je důležité si to znovu připomenout. Pravidelné a důkladné čištění zubů je nejlepší cestou k prevenci paradentózy. Promluvte si se svým zubním lékařem o tom, jak často byste měli navštěvovat dentální hygienu. Pravidelná kontrola u zubního lékaře je také důležitá. Rozhodně se nedoporučuje čekat na to, až se objeví první příznaky paradentózy! Paradentóza se může vyvíjet skrytě a tak si toho mnoho lidí nevšimne až dokud není příliš pozdě. To už může být bohužel v bodě, kdy je neléčba vážně nebezpečná. Proto je preventivní péče a pravidelné návštěvy u zubního lékaře tak důležité.

Autor: Filip Růžička

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná