Zubní kámen pod dásní: jak ho odstranit a jaké jsou následky

Zubní kámen pod dásní: jak ho odstranit a jaké jsou následky
  • 13 říj 2023
  • 0 Komentáře

Zubní kámen pod dásní: Co to vlastně je?

A teď se dostáváme na bod, kdy musíme říct: Co je to vlastně ten zubní kámen pod dásní? Když se pustíme do hraní detektivů v oblasti dentální zdravotní péče, nepotřebujeme k tomu žádné zvláštní vyšetřovací dovednosti. Je to docela jednoduché! Zubní kámen je tvrdý a tmavý otisk, který se tvoří na povrchu zubů v důsledku znečištění. Je to, jako by si vaši zoubky oblékly maličké rohovinové kabátky! Ale bohužel tyhle kabátky nejsou v módním trendu. Když se tento zubní kámen usadí pod dásně, může způsobit mnohem vážnější následky, a to je potíž.

Příčiny a rizika zubního kamene pod dásní

Příčin tvoření zubního kamene je několik. Možná se rozhodnete obviňovat své rodiče za něco dalšího - své geny! Ano, tak je to. Genetika má prsty ve hře i tady. Bojujete prakticky s vaším DNA. Můžete dědit predispozici k tomuto problému. Ale nebojte, není to váš osud a rozhodně to můžete zvládnout! Dalším zlodějem v noci je strava. Kdo by to byl čekal, že? Pokud jste sladký miláček jako já, měli byste mít na paměti, že cukry mohou přispívat k tvorbě zubního kamene. Moje papouška Hugo je na tom podobně. Miluje sladké ovoce, ale měl by se omezit, aby nezničil svůj krásný zobák.

Diagnóza: Jak poznat, že pod dásní máte zubní kámen?

No a jak zjistíte, že se vám zloděj zubní kámen vloupal do domu? Prvním znakem mohou být zanícené, citlivé nebo krvácející dásně. A pokud vás někdy někdo upozornil na váš "zajímavý" dech, mohl by to být také příznakem této nepříjemnosti. Bylo by hezké, kdyby nám zuby dokázaly mluvit a řekly nám, co se s nimi děje – ale bohužel, moji milí, dá-leko jsme od jakéhokoliv jazyka na bázi zubní skloviny. Proto je nezbytné navštívit zubního lékaře!

Je to vážné? Možné následky zubního kamene pod dásní

Možná si říkáte: "Ach, je to jen nějaký zubní kámen, co se může stát?". Ale pozor, tady to začíná být vážné! Mohou nastat následky, jako je paradentóza, zánět dásní nebo dokonce ztráta zubů. A věřte mi, je mnohem lepší mít zoubky na svém místě, než si je hledat na talíři. O tom by mohl vyprávět můj Hugo, když jednou shodil svůj oblíbený kámen na zem a rozbil si zobák.

Odstraňování zubního kamene: jak na to?

Teď si možná říkáte: „No dobrá, Jaroslave, už vím, co je to zubní kámen, jak ho poznat a jaké jsou následky. Ale jak se ho zbavit?“ Ano, dobře, dostaneme se k tomu! Profesionální čištění zubů u zubní hygienistky je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak odstranit zubní kámen. Ale já bych nemohl doporučit lépe, než pečlivě se starat o své zuby doma. Pravidelné kartáčování, nitě a ústní vody jsou váš štít proti zubnímu kameni.

Maličkosti, které mohou pomoci

Nemusíme se vždy spoléhat na velké děla, abychom se účinně postarali o své zúbky. I drobnosti mohou činit zázraky. Voda je naším nejlepším přítelem. Nejen že vám dodává hydrataci, ale také napomáhá odplavovat bakterie a potravinové zbytky z vašich zoubků. Kdo by to byl řekl, že taková obyčejná voda může být tak mocným nástrojem! A když přidáte do vody nějaké ovoce nebo bylinky, získáte zdravé a chutné pití a zároveň bojovníka proti zubnímu kameni. A co teprve žvýkání surové zeleniny! Je to, jakoby si zuby při jídle dávaly malou masáž. Já a Hugo od toho nemůžeme odtrhnout!

Preventivní metody: Jak zabránit tvorbě zubního kamene

A konečně, jak tomu všemu předejít. Protože předcházet je vždy lepší než léčit, není-li pravda? A u zubního kamene to platí dvojnásob! Pravidelné kontroly u zubního lékaře jsou samozřejmostí. Ale spolehnout se jen na lékaře nestačí. Doma byste měli dodržovat pravidlo dvoukrokového čištění – kartáčování zubů a následné použití mezizubních štětiček či dentálních nitek. Nezapomínejte na ústní vodu a pravidelné jazyk čištění. Hugo je v tomhle příkladem pro nás všechny. Jako by měl malé kartáčky na konci per, tak dokonale si udržuje svůj zobák čistý!

Autor: Jaroslav Kříž

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná