Citlivost zubů - jak ji předcházet a léčit

Citlivost zubů - jak ji předcházet a léčit
  • 14 zář 2023
  • 0 Komentáře

Co je citlivost zubů a proč je důležitá?

Představte si to. Si sedíte v kavárně, vychutnáváte si první doušek horké kávy a pak... Au! Náhlý ostrý pocit bolesti střílí skrz vaše zuby jako laserový paprsek z nějakého sci-fi filmu. Ach jo, citlivé zuby. Ale co to vlastně znamená a proč k tomu dochází? Citlivost zubů se ve vědeckých kruzích nazývá dentinová hypersenzitivita (DH). Pro nás, smrtelníky, je to ten ostrý pocit bolesti, který pociťujeme, když naše zuby narazí na něco horkého, studeného, sladkého nebo kyselého. To je vlastně signalizace problému. Může to být znamení, že vaše zubní sklovina se postupně obrušuje, což odhaluje vnitřní, citlivější část zubu - dentinu. No, nezní to veselě, co?

Co způsobuje citlivost zubů?

Jak již bylo zmíněno, dentin je ta část zubu, která se stává citlivou. Když dentin - plný drobných děr a trubiček, které vedou k nervům - je vystaven, může to způsobit citlivost. Ale jak se dostáváme do takové situace? No, existuje mnoho způsobů, jak toho dosáhnout. Jedním z nich je nadměrné škrábání zubní skloviny zubním kartáčkem s tvrdými štětinami. Taky agresivní čištění zubů, ano, takové, kde si v hlavě představujete, že jste v ringu s neviditelnou nechutí. Dalším častým pachatelem může být také kyselá strava nebo nápoje, které postupem času obrušují sklovinu, a v neposlední řadě některé zdravotní problémy, jako je reflux kyseliny nebo bruxismus (bručení zubů).

Jak předcházet citlivosti zubů

Nebuďte smutní, není to tak zlé. Existuje spousta způsobů, jak předcházet citlivosti zubů, takže nemusíte trpět každým douškem horké kávy nebo každým zábleskem studené zmrzliny. Jedním z nejjednodušších způsobů je přechod na měkké zubní kartáčky a/nebo změna stylu čištění. Vězte, že zuby si není třeba drát jako pánubohudooken. Jsou citlivé! Také byste měli zvážit omezení konzumace kyselých nápojů a jídel, jako jsou citrusové plody a nápoje. Pokud se jedná o zdraví, možná byste měli zvážit konzultaci s lékařem, pokud máte reflux nebo bručíte zuby při spánku.

Domácí léčebné metody proti citlivým zubům

Jasně, předcházení je skvělé, ale co když už trpíte citlivostí? No, existují nějaké domácí metody, které by vám mohly pomoci. Například, naučit se správně čistit zuby, používat fluoridovou pastu a ústní vodu může mít velký dopad. Ale víte co? Existují i jiné metody, které můžete zkusit. Například, jste-li čajový nadšenec, zkuste zelený čaj. Některé studie ukazují, že může pomoci zmírnit bolest z citlivých zubů. A to je skvělá zpráva pro mě a mého psa Maxe, kterého jsem naučila pít čaj (bez kofeinu)! No dobře, možná ne. Ale je to dobrý tip!

Profesionální léčba citlivosti zubů

Když se to všechno zhroutí a domácí léčba nepomáhá, je čas konzultovat to s odborníky. Ale nebojte se, mnoho z těchto profesionálních řešení je pohodlných a rychlých. Například, váš zubní lékař může aplikovat speciální gely, laky nebo pryskyřice na citlivé oblasti zubu. V případě trvalých problémů může dokonce doporučit zubní korunky nebo inlaye/onlaye. A v extrémních případech existuje možnost operace dásní nebo kořenového kanálu. Ale nepředbíhejme, mnoho lidí zaznamená úlevu prostřednictvím méně invazivních metod.

Časté mýty o citlivosti zubů

Stejně jako zubní víla nebo dokonale bílé zuby za tři dny, existují i mýty o citlivosti zubů. Jedním z nejčastějších je, že citlivost zubů je jen známkou stáří. To ale není pravda. Citlivé zuby může mít každý bez ohledu na věk. Dalším mýtem je, že pokud nemáte citlivé zuby, znamená to, že máte zdravé zuby. To také není pravda. Můžete mít zubní problémy, aniž byste měli citlivé zuby. Takže vždy je dobré pravidelně chodit na kontroly k zubaři.

Do budoucna bez bolestivých zubů

Takže si to shrňme. Citlivost zubů je nepříjemná, ale existuje mnoho způsobů, jak jí předcházet a léčit. Můžete začít změnou některých svých návyků doma, a pokud to nepomůže, je tu spousta profesionálních řešení. Nejdůležitější je ale nebrat citlivost zubů na lehkou váhu. Je to známka, že s vašimi zuby se něco děje a že by to mělo být vyřešeno. Jděte do toho s pozitivním přístupem a vaše zuby vám poděkují. Tak jako já děkuji svým dvěma mazlíčkům, Fíkovi a Maxovi, které jsem už znovu a znovu použila jako ilustraci pro tento článek. Ale nemohu si pomoci, jsou prostě úžasné!

Autor: Viktoria Karelková

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná