Jak dlouho trvá výplň zubu: Průvodce pro pacienty

Jak dlouho trvá výplň zubu: Průvodce pro pacienty
  • 5 led 2024
  • 0 Komentáře

Úvod do problematiky zubních výplní

Když jsem se teď nedávno probudil s bolestí zubu, vzpomněl jsem si na to, jak jsem byl malý a bál se zubaře jak čert kříže. Ať už jde o drobnou kazovou dutinu nebo větší zubní problém, setkání se zubařským křeslem nás občas nevyhnutelně čeká. Pak se nemůžeme ubránit otázkám: "Jak to bude dlouho trvat? Bude to bolet?" Tato otázka se točí hlavně kolem zubních výplní, které jsou běžným zákrokem v zubní péči. Představte si, že sedíte na zubařském křesle a slyšíte ten charakteristický zvuk vrtáčku, zatímco mazaný zubař, ve kterého máte důvěru, vám vesele vypráví o své dovolené, aby vás trochu uklidnil.

Dozvíte se, že v zubu máte malou jeskyni, kterou by měl Indiana Jones prozkoumat, ale místo toho vám ji zubař zapláca. A právě během toho procesu plácání se člověk nemůže zbavit pocitu, že by měl vědět trochu víc o tom, co se v jeho ústech právě děje. Tudíž, pokud jde o výplně zubů, je dobré mít na paměti, že jak dlouho trvá nejen výplň samotná, ale také celkový čas hojení, je klíčový pro naše pohodlí a zdraví zubů po zákroku. A protože já bych vám rád předal co nejvíc informací, pojďme na to pěkně postupně a důkladně.

Co všechno ovlivňuje délku zubního zákroku

Doba, kterou strávíte sotevřenou pusou u zubaře a přemýšlíte, proč vlastně v čekárně bylo všechno časopisově lepší, závisí na několika faktorech. Za prvé, to kolik máte zubních problémů, které je potřeba řešit, může výrazně ovlivnit dobu v křesle. Pokud máte jeden malý kaz, můžete odcházet se sličným úsměvem poměrně brzy. Ale pokud je to víc jako opening night na filmovém festivalu kavárenských hororů v ústech, pak si zřejmě budete muset na křesle užít delší maraton.

Ďalším klíčovým faktorem je složitost kazové dutiny. Některé kazy jsou malé a milé, zatímco jiné vypadají jako jeskyně ze které by samotný Gollum utíkal pryč. Rozsáhlé kazy vyžadují více času na přípravu a vlastní výplň, zatímco malý kousek kazivého uličníka zvládne zubař podchytit rychleji. Materiál výplně také hraje roli, takže pokud si vyberete moderního kamaráda jako je kompozit, mohl by zákrok trvat déle, ale výsledek bude esteticky veselejší, než když se vám do úst plísne amálgam, který sice funguje úžasně, ale vizuálně se nehodí k ostatním bílým zubům.

Postup výplně zubu - krok za krokem

Nyní se dostáváme k tomu, co asi každý vážný sobec ve zdravé ústní dutině touží vědět. Proces výplně zubu se zdá být pro nás, laiky, jako magický tanec instrumentů a materiálů. Začíná to lokální anestézií, která je pro mnohé z nás méně oblíbená než pondělní ráno. Ale po té injekci se dá podstoupit výplň v klidu a bez bolesti. Na řadu pak přichází odstranění kazivé části zubu, což vypadá jako mikropráce s vrtáčkem, kdy se zubař snaží zachránit co nejvíce ze zubu a odstranit jen to špatné.

Po této akci zub vyčistí a připraví čisté betlémské prostředí pro výplň. Samotná výplň pak začíná a je to jako malování přes číslo, jen ten obraz je ve vaší ústní dutině a nakonec by měl připomínat opravdový nerozeznatelný kus zubu. Materiál se aplikuje vrstvu po vrstvě a mezi jednotlivými vrstvami se používá světelná nebo laserová technologie na jejich vytvrzení. Je to trochu jako pečení dortu, jen místo trouby se používá futuristická světélka. Poté, co je výplň hotová, následuje broušení a tvarování, aby se výplň krásně holedbala do řady s ostatními zuby a nebyl žádný nepříjemný převis nebo dolík, který by vám připomínal, že jste byli u zubaře.

Různé typy a materiály výplní

Výplně mají různé typy a každý má svou specifickou charakteristiku a délku životnosti. Nejoblíbenější a současně nejmodernější jsou kompozitní výplně, které jsou barevně laděné s okolními zuby, takže v podstatě ani nepoznáte, že tam něco je. Milé kompozitní výplně jsou jako dobří vojáci ve skryté službě, drží frontu, ale nechceš, aby se o nich moc vědělo.

Pak máme na výběr také skloionomerové výplně, které jsou sice odolné, ale trošku více se poznají. Jsou jako ten strýček na rodinných sešlostech, co nosí sandály s ponožkami – fungují, ale esteticky to není ono. A samozřejmě, nesmím opomenout amálgamové výplně, klasiku mezi výplněmi. Tyto stříbrné výplně jsou odolné a levné, ale v dnešní době, kdy všichni chceme být jako hvězdy Instagramu s dokonalým úsměvem, mají stále menší popularitu. Můžou trochu kazit celkový dojem, stejně jako ty tweetující celebritky, které si občas neodpustí nějaký ten kontroverzní výrok.

Vydrží různě dlouho a od toho se také odvíjí, jak casto budete svému zubaři lámat chleba. Kompozitní výplně můžou vydržet dobře 5-10 let, někdy i více, zatímco amálgamové výplně se můžou pochlubit životností i přes 15 let. Trochu jako manželství, někdy to vydrží dlouho a krásně, jindy se použijí materiály, které to nezvládnou ani do prvního výročí.

Co očekávat po výplni a během hojení

Po zákroku může následovat období, kdy si budete připadat jako ten, kdo nechal část své osobnosti u stomatologa. Možná pocítíte citlivost, což je normální, protože váš zub si prošel celým orkidkem emocí po zasunutí cizího materiálu do jeho nitra. Citlivost může vyvolat studené nebo teplé jídlo a nápoje, často to ale do pár dnů odezní. Jestliže by to ale přetrvávalo, je vhodné se objednat k zubaři na kontrolu, neboť by to mohlo naznačovat, že se něco nepovedlo úplně podle plánu.

Takováto citlivost je jako ten kolega z práce, co vám občas leze na nervy, ale víte, že s ním musíte nějak vycházet, dokud to jednoduše "nejak" nepřejde. A pak je tady otázka jídla a pití. Po výplni byste měli chvíli počkat s jídlem a pitím, než anestezie poleví, abyste si omylem nekousli do vlastního jazyka nebo si nevylili kafe na krk. Jsem si jist, že má Michaela by řekla, že chvíle klidu od mého papání je vlastně pro rodinu požehnáním – ale to neříkejte dál!

Co se týče péče o zub, pak je to další kapitola. Vyhněte se nejdříve gumám a tvrdým potravinám, které by mohly prozatím výplně uškodit. Je to jako když máte novou ledničku a nechcete na ni hned lepit všemožné magnetky z dovolené a reklamní nálepky z pizzerie. Chtěli byste, aby vše zůstalo pěkné a nové co nejdéle, a tedy i s tou výplní to tak berte. Péče o ústní hygienu je pak to, co dělat každý den – čištění zubů, použití dentální nitě a ústní vody by mělo být na denním pořádku.

Dlouhodobá péče o zuby s výplní

Abychom zabránili opětovnému otevření hostince pro kazy na našich zubech, je třeba dbát na dlouhodobou péči. To znamená dodržovat zuby čisté, jíst rozumně a pravidelně navštěvovat zubního hygienika pro kontrolu. Je důležité mít na paměti, že výplně sice zub opraví, ale nezajistí mu imunitu proti budoucím potížím. Je to trochu jako když si koupíte nové auto a musíte ho pravidelně servisovat, vyhnete se poškrábání a dáváte pozor, abyste s ním nespadli do krtčí nory (ať už doslova nebo obrazně).

A když už mluvíme o péči, nesmíme zapomenout na staré dobré pravidlo pravidelných návštěv u zubaře. Je to jako ten rodinný oběd u babičky – třeba se vám nechce, ale víte, že to pro vás je dobré a sjede se tam celá rodina. I zubař chce, abyste se vám dařilo a vaše úsměv byl jako ze škatulky, proto není od věci ho vidět tak jednou za půl roku pro kontrolu a zubní chit-chat. Jakmile máte výplň, tak je to jako mít v armádě vojáka, kterého potřebujete pravidelně kontrolovat, aby zůstal ve formě a nedal šanci žádným nepřátelům v podobě kazu.

Co se týče potravin a nápojů, stojí za to zmínit, že lidé s výplněmi by měli dávat pozor na příliš tvrdé nebo

Autor: Jaroslav Dvořák

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná