Jak se stravovat s rovnátky: Průvodce jídlem pro nositele gumiček

Jak se stravovat s rovnátky: Průvodce jídlem pro nositele gumiček
  • 21 led 2024
  • 0 Komentáře

Seznamování s potravinami vhodnými pro rovnátka

Stravování s gumičkami na rovnátka může být pěkný oříšek. Voňavé pečivo, křupavé ovoce a oblíbené pochutiny - najednou je to všechno na indexu. Ale není to tak zlé, jak se na první pohled zdá. Když víte, co a jak, můžete se i s rovnátky nařezat do chutného jídla. Měkké ovoce jako banány nebo povařená zelenina jsou například skvělou volbou. Obecně platí, že potraviny by měly být snadno kousatelné a ne příliš lepkavé. Měkké brambory, vajíčka na měkko nebo třeba smoothie - to všechno jsou vítězové na talíři každého, kdo bojuje s rovnátkovou dietou.

Vyhýbání se rizikovým potravinám

Každý má své oblíbené pochutiny, které se stávají těžkým testem sebekontroly, až když je najednou musíte kvůli rovnátkám vyřadit. Tvrdé, lepkavé nebo příliš křupavé potraviny jsou pro rovnátka jako kryptonit. Způsobují nejen bolest a pohyb zubů, který si ortodontická léčba vůbec nepřeje, ale mohou i poškodit konstrukci rovnátek. Takže třeba křupavé jablko? Ne, děkuji. A opatrní bychom měli být i s popkornem. Ano, i já miluji jeho vůni ve filmovém sále, ale zrnka uvízlá mezi gumičkami jsou středisko zubní pohromy.

Příprava stravy pro každý den

Snídaně, oběd, večeře a ty malé chutě mezi - jak to vše skloubit, když máte v puse rovnátka? Klíčovým slovem je příprava. Jídlo krájejte na malé kousky, aby bylo pro zuby snesitelnější. Párejte, dušte, pečte - hlavně aby bylo jídlo měkké. A nebojte se experimentovat. Já třeba objevil, že na pánvi orestované kousky kuřecího masa se zeleninou a trochou sójové omáčky jsou snadno stravitelným gurmánským zážitkem. A když to vše přelijete pořádně rozvařenou rýží, máte vyhráno.

Péče o ústa a rovnátka po jídle

Začtěte se do toho jako do dobrého detektivky. Po každém jídle je třeba zuby a rovnátka důkladně vyčistit. Jídlo, které se zapletlo mezi gumičky a drátky, může způsobovat problémy a určitě není pohled pro slabé povahy. Používejte mezizubní kartáčky, speciální nitě pro rovnátka a nezapomeňte na pravidelné kontroly u svého ortodonta. Protože kvalitní ústní hygiena je základem úspěchu v ortodontické léčbě a rozdíl mezi krásným úsměvem a noční můrou plnou zubního kamene.

Tipy na rychlé a bezpečné recepty

Říká se, že cesta k srdci vede přes žaludek, a to platí i pro srdce s rovnátky. Zde je pár rychlých a bezpečných receptů pro všechny, kdo se snaží přežít s gumičkami: špagety s jemnou rajčatovou omáčkou (bez velkých kousků), krémové polévky (mrkvová, brokolicová, hrachová), párovaný rybí filé s bramborovou kaší či jemné kuřecí prsíčko ve smetanové omáčce s těstovinami. A nezapomeňte na ovocné a zeleninové smoothie - ty jsou mým denním elixírem radosti a zdraví. Zapomeňte na složité chuťové experimenty a držte se osvědčené klasiky, která neurazí a neublíží vašim rovnátkům.

Autor: Filip Růžička

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná