Proč je dětská stomatologie tak důležitá pro zdravý úsměv vašeho dítěte

Proč je dětská stomatologie tak důležitá pro zdravý úsměv vašeho dítěte
  • 26 lis 2023
  • 0 Komentáře

Úvod do dětské stomatologie

Jednoduše řečeno, dětská stomatologie je klíčová pro zdravý úsměv vašeho dítěte. Ale proč o tom tak rád mluvím? Proč považuji tuto disciplínu za tak zásadní? Zřejmě proto, že věřím, že pokud kladeš tomu samému otázku, tak máš šancí skutečně pochopit svou roli jako rodiče a jak moc jak ovlivnit zdraví úsměvu svého dítěte. Slipý na tom sedím, protože kdysi, když byla naše dcera malá, jsme s Veronikou udělali nějaké chyby a ty zuby nám o tom daly vědět.

Co je to dětská stomatologie?

Dětská stomatologie je oblast zubní medicíny, která se věnuje péči o zuby dětí od narození až do adolescence. Nejde jen o pravidelné kontroly, ale také o preventivní opatření, včetně ortodoncie (léčby špatného postavení zubů a čelistí). Její cíl je zajistit, že dětský úsměv vydrží zdravý a krásný po celý život.

Proč je dětská stomatologie tak důležitá?

Dětská stomatologie je důležitá z řady důvodů. Zaprvé, pomáhá při prevenci komplikací spojených se zubní hygienou, jako je zubní kaz. Objevuje se až u 25 % dětí do dvou let a u 40 % dětí ve věku od tří do pěti let. Dětský stomatolog se zaměřuje na výchovu dětí k tomu, aby si myly zuby, používaly zubní nit a vyhýbaly se jídlům, která způsobují kaz.

Jak se starat o dětské zuby?

Až 60 % rodičů neví, že by děti měly navštívit zubního lékaře již po prvním roce. A pak je tu problém s dietou. Čokoláda a sladkosti nejsou jedinými viníky pro zubní kaz - nízkotučné mléko a ovocné šťávy s vysokým obsahem cukru také přispívají k problémům. A co teprve ty dětské nápoje s bublinkami... Není nad to si představit, co dokáže kombinace cukru a kyseliny na malých zubech. S Veronikou jsme toho v minulosti párkrát vyzkoušeli a nelíbilo se nám to.

Jak naučit děti správné zubní hygieně?

Jednou z nejlepších technik, jak naučit děti správné zubní hygieně, je být dobrým vzorem. Když vás děti vidí, jak si čistíte zuby, budou to chtít dělat také. Zkuste zubní čištění proměnit v hru, aby to bylo pro děti zábavnější. Ráno a večer zavřete dveře od koupelny, zapněte časovač a uvidíte, kdo dokáže čistit zuby déle. Ale pozor, poznámka pro všechny rodiče - umejte si zuby, až budete mít jistotu, že vaše dítě je na správné cestě!

Rolí dětského stomatologa v prevenci

Stomatolog má klíčovou roli v tom, aby dítě bylo vzděláno o své ústní hygieně a aby se zubní lékařství nestalo ničím, čeho by se dítě mělo bát. Právě to, že děti jsou často před návštěvou stomatologa nervózní, může výrazně ovlivnit jejich pohled na stomatologii a péči o ústní zdraví až do dospělosti. S Veronikou jsme měli štěstí, že jsme našli skvělého dětského stomatologa, který dokázal našim dcerám vštípit, že péče o zubečky může být i zábava.

Strach z dětského stomatologa a jak jej překonat

Strach z návštěvy zubního lékaře je něco velmi běžného a u dětí je tomu tak dvojnásob. Zkuste si představit situaci očima vašeho dítěte - sedíte v obrovském křesle, kolem vás je spousta divných zvuků a věci, které vypadají jako nástroje pro mučení. Je to opravdu děsivé! Ale nebojte, existuje řada způsobů, jak tento strach překonat. Veronika a já jsme si povídali se svým dětským stomatologem a ten nám poradil, abychom děti před návštěvou ordinace připravili a vysvětlili jim, jak to tam vypadá. Také doporučoval, abychom jim pověděli, proč je důležité chodit ke stomatologovi a jak jim to pomůže udržet si zdravý a krásný úsměv do budoucnosti.

Závěrem

Dětská stomatologie je nesmírně důležitá pro zdravý úsměv vašeho dítěte. Jak já a Veronika víme z vlastní zkušenosti, význam správné péče o zuby a ústa se nedá přeceňovat. Zdravý úsměv znamená zdravější život a kdo by to svému dítěti nepřál? Jinými slovy, pokud chcete, aby vaše dítě mělo zdravý a krásný úsměv, naučte ho správné zubní hygieně, zajistěte mu pravidelné návštěvy u stomatologa a berte svou roli jako rodiče vážně. V konečném důsledku bude váš úsilí za tím zdravým úsměvem vašeho dítěte přinášet ovoce. A věřte mi, není nad to vidět své dítě, jak otevře ústa v širokém a úplně zdravém úsměvu.

Autor: Filip Růžička

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná