Jak se starat o fixní rovnátka: Průvodce pro začátečníky

Jak se starat o fixní rovnátka: Průvodce pro začátečníky
  • 6 srp 2023
  • 0 Komentáře

První dny s rovnátky: Rozbití ledů na novém teritoriu

Mít u úst kovový gril je něco, na co se nikdo z nás nevyzve. Vynalézavost člověka však nedává před výzvami za věsť. A tak se máme rádi se elastickými atlasy mezi zuby. Ale jak se s tím vypořádat? Vítejte na palubě Letu Rovnátka 2023!

V prvních dnech poté, co jsem dostal fixní rovnátka, připadal jsem si jako Kosmonaut na cizí planetě. Ráno, odpoledne i večer jsem si kartáčkoval svůj nový ústní hardvér. Místo běžného jídla jsem svůj žaludek těšil polévkou a jogurtem. Rovnátka nejsou jen záležitostí estetickou, ale zdravotní, proto jsem se rozhodl přijít na kloub tomu, jak se o ně starat a jak se vyhnout nepříjemnostem, které mohou přijít.

Opravdové přátelství: Umění čištění zubů

Opravdové přátelství s vašimi zuby začíná u kartáčování. S pevnými rovnátky jsem si musel změnit techniku čištění zubů. Nešlo jen o obyčejné švihadlo sem a tam, ale o jemné a důkladné čištění každého zubu a především úhlu mezi drátky a zuby. Vzpomínám, jak mi Petra říkala: "Jindřich, zuby si čistíš dvakrát déle než předtím." A měla pravdu, ale na druhou stranu, světlo v koupelně dosud nebylo tak jasné.

Specializované kartáčky a mezizubní kartáčky se staly mými nejlepšími přáteli. A jak další tip: nemějte strach z investice do elektrické zubní kartáčku. Ten opravdu dělá rozdíl a ušetří vám mnoho času.

Přežití návštěvy zubaře: Všechno je v pořádku?

Návštěvy stomatologa se stávají pravidelnou součástí života při nosných rovnátkách. A i když se může zdát, že je to rutina, i tak existují některé věci, které se můžou hodit vědět. Pravidelné návštěvy jsou důležité, nejen pro kontrolu pokroku, ale také pro úpravu drátů a gumových ligaturu. Připravte se na to, že po každé návštěvě budou vaše zuby trochu citlivé. I já si toho vždy všimnu. Ale je to normální a během několika dní opět ubude.

Asi před dvěma měsíci jsem zažil malý šok, když mi při jedné z návštěv stomatolog řekl, že jeden z mých drátů se trochu povolil. Byl jsem z toho trochu nervózní, ale rychle mě uklidnil tím, že je to normální a že to nezpůsobilo žádné trvalé škody. Klíčem je pravidelná kontrola a otevřená komunikace se stomatologem.

Dobrodružství s jídlem: Co když se něco zachytí?

A teď k jádru pudla: jídlo. Největší výzva, kterou jsem zažil s pevnými rovnátky, bylo jídlo. Zvlášť mě to překvapilo, když jsem zjistil, že některé mou oblíbené pokrmy jsou nyní tabu. Jako například jablka, mrkev nebo křupavý chléb. Musel jsem změnit způsob, jakým jím a vybírám jídlo.

Naopak, se vážně začala prověřovat naše kulinářská kreativita s Petrou. Každý den jsme hledali něco zvláštního, co bych mohl jíst, aniž bych musel na zuby aplikovat pneumatický kladivo. Ať už to byly hladké polévky, pudingy, datlové koláče nebo těstoviny al dente, vždy to byla zábava objevovat nové chutě. A tím nejlepším bonusem bylo, že naše Eliška mohla vždy vesele ochutnávat.

Závěr: Život s rovnátky je dobrodružství

Na závěr bych chtěl říct, že život s rovnátky může být skutečné dobrodružství. Ale s těmi správnými informacemi a správným postojem je to všechno o poznávání a výzvách. Je to něco, co mě naučilo být trpělivý a pečlivý ve věci, kterou jsem dříve považoval za samozřejmou, jako je péče o své zuby.

Tento cestopis končí zde, ale dobrodružství pokračuje. Takže se zapojte, šťastné kartáčkování a do vojny!

Autor: Jindřich Novotný

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná