Jak se vyhnout bolesti při nošení rovnátek

Jak se vyhnout bolesti při nošení rovnátek
  • 6 srp 2023
  • 0 Komentáře

Výběr správného typu rovnátek

My všichni víme, jak může být časem nošení rovnátek nepříjemný, a to nejen pro dospívající, ale i pro dospělé. Navzdory tomu, že rovnátka pomáhají vytvořit nám krásný úsměv, mohou způsobit bolest a nepohodlí. Prvním krokem k tomu, abychom se těmto komplikacím vyhnuli, je výběr správného typu rovnátek. Je třeba si uvědomit, že ne každý typ rovnátek je vhodný pro každou osobu. Stručně řečeno, záleží to na druhu a závažnosti ortodontických problémů, které potřebujeme řešit.

Můj sedmiletý syn, Janík, nedávno prošel procesem výběru rovnátek. Samozřejmě, byl z toho nervózní a bál se, jaký vliv budou rovnátka mít na jeho každodenní život. Po důkladné konzultaci s naším ortodontem jsme se rozhodli pro klasická kovová rovnátka. Janík byl trochu zklamaný, protože si přál rovnátka s barevnými gumičkami. Nakonec jsme ale došli k závěru, že klasická rovnátka jsou pro něj to nejlepší. Od té doby je Janík mnohem šťastnější a nebojí se návštěv u zubaře.

Pravidelná návštěva u ortodonta

Druhým krokem je pravidelná návštěva u ortodonta. Nikdy nepodceňujte význam těchto návštěv. Vždy těmto schůzkám věnujte přednost. Jakmile jsou rovnátka nasazena, je důležité navštívit ortodonta po dobu nošení rovnátek pro pravidelné kontroly a úpravy. Tyto návštěvy pomáhají zajistit, že rovnátka pracují tak, jak mají, a že nezpůsobují žádné nepotřebné bolesti nebo nepohodlí. Také vám ortodont může dát mnoho užitečných rad a tipů, jak se vyhnout bolesti při nošení rovnátek.

Při návštěvách u ortodonta se ujistěte, že se ptačete a diskutujete o jakýchkoliv obavách nebo potížích, které máte se svými rovnátky. Jsou tu, aby vám pomohli, a budou rádi, když se o vás dozví více. Také pokud máte bolesti, okamžitě je oznamte svému ortodontovi. Je lepší mluvit o takových věcech dříve, aby potíže nezhoršovaly. Například když mi bylo 14 let a nosil jsem rovnátka, bolívaly mě dásně. Místo toho, abych o tom informoval svého zubaře, mlčel jsem a doufal, že to přejde. No, nepřešlo. Nakonec, problém vyřešil až ortodont, který mi dal speciální gel na zmírnění bolesti.

Význam správné hygieny úst

Když nosíte rovnátka, ústní hygiena je zásadní. A já vím, co si myslíte: "Jindřichu, čištění zubů a používání dentální nitě je tak nuda!" Ale věřte mi, pokud nechcete zažít bolest a nepříjemnosti spojené s nošením rovnátek, musíte své ústní zdraví brát vážně. Je to opravdu zásadní, jak pro vaše zuby, tak i pro vaše dásně a sliznice v ústech. A nezapomeňte, že rovnátka mohou na svých drátech a bracketech snadno zachytit potravu, což může vést k vzniku zubního kazu a dalších problémů.

No ano, tedy, ani moje dcera Eliška milovníkem zubního kartáčku není. Ale musela jsem jí hojně připomínat, jak důležitá je ústní hygiena, a to zejména při nošení rovnátek. Vždycky jsem jí říkal, "Eliško, do deseti let budeš mít tak krásný úsměv, že všechny ostatní budou závidět!" A víte co? Eliška pochopila, že čisté zuby jsou důležité pro její celkové zdraví a začala se o ně důkladně starat. Pokud to dokázala ona, věřte, že to zvládnete taky!

Používání mazadel a vosků

Hledáte další způsoby, jak zmírnit bolest při nošení rovnátek? Pak byste měli zvážit použití mazadel nebo vosků na rovnátka. Tyto produkty jsou k dispozici v lékárnách a mohou značně ulevit od nepohodlí způsobeného třením rovnátek o ústní sliznici.

Já vím, že to může znít trochu divně. Když jsem poprvé slyšel o vosctích na rovnátka, přemýšlel jsem, jestli mám své zuby voskovat jako lyže před zimní sezónou. Ale vážně, maziva a vosky mohou být skvělým řešením. Můj kamarád, který je zubař, mi jednou řekl, že nejhůře na rovnátkách je první týden, kdy se pacient musí přizpůsobit novému pocitu v ústech. Použití mazadel a vosků může tento adaptační proces výrazně usnadnit.

Úleva od bolesti pomocí léků

Navzdory všem těmto radám je pravda, že někdy může nošení rovnátek zkrátka bolet. Tady přicházejí na řadu léky na úlevu od bolesti. Over-the-counter léky, jako je například ibuprofen, může pomoci zmírnit bolest a zánět. Užijte si je podle pokynů a vždy se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem, pokud si nejste jisti.

Ano, vím, že léky na předpis nejsou přírodou zaslíbené a mohou mít vedlejší účinky. Ale mohou také ulevit od bolesti a zpříjemnit vám život při nošení rovnátek. Představte si, že jste na dovolené a nemůžete si vychutnat svou oblíbenou pizzu, protože máte po úpravě rovnátek citlivé zuby. Co uděláte? Přece sáhnete po tabletkách.

Význam správné výživy

Nakonec bych chtěl hovořit o významu správné výživy při nošení rovnátek. Vaše tělo potřebuje zdravou a vyváženou stravu, aby bylo schopno správně reagovat na tlak, který rovnátka vyvíjejí na zuby, a acelerovalo proces hojení. To znamená dostatek bílkovin, vitamínů, minerálů a správných tuků. A samozřejmě taky dostatek vody.

Můžete se ptát, jak může jídlo ovlivnit bolest při nošení rovnátek. Pravda je, že vyvážená strava může pro zuby znamenat celý svět. Když jsme zdraví, naše tělo si lépe poradí se zátěží a stresy, které na něj působí. A rovnátka? Ano, to je určitý druh stresu pro naše zuby. Takže, pokud jste co do jídla pružný, zkuste pár jógových pozic a uvidíte, že i vaše zuby budou méně bolavé.

Poctivost především

A na závěr bych chtěl říci něco o tom, jak důležité je být poctivý. Ať už jde o komunikaci s vaším ortodontem nebo o dodržování pokynů, které vám dal, je důležité být upřímný. Ortodonti jsou tu, aby vám pomohli dostat ten nejkrásnější úsměv, jaký si jen můžete představit, ale nemohou tak učinit, pokud jim neřeknete pravdu o tom, co cítíte.

Když nosíte rovnátka, je třeba mít na paměti, že jste v tom ne sami. Mnoho lidí před vámi prošlo touto zkušeností a mnoho lidí bude po vás. Pamatujte, že i když může být nosit rovnátka někdy nepříjemné, výsledek bude stát za to. Pokud při nošení rovnátek zažijete jakoukoli bolest nebo nepohodlí, nenechte se tím odradit. Existují různé způsoby, jak zmírnit tuto bolest a udělat nošení rovnátek komfortnější pro vás.

Autor: Jindřich Novotný

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná