Jak se zbavit zubního kamene?

Jak se zbavit zubního kamene?
  • 26 zář 2023
  • 0 Komentáře

Úvod do problematiky zubního kamene

No tak... Kdo z nás se už nesetkal se zubním kamenem? Věřím, že většina lidí má s touto poťouchlou látkou své zkušenosti. Zubní kámen je nepřítel našich zubů a dásní, který si postupně buduje své pevnosti na našich zubech. Je to uloženina bakterií a minerálů z naší sliny, která postupně tvrdne a přidělává nám různé potíže. Já se rozhodl, že je na čase, abychom se mu pomstili. Ale jakým způsobem?

Význam správné ústní hygieny

Pokud bychom měli najít nějaký základ, na kterém se dá stavět preventiva proti zubnímu kameni, je to bezpochyby správná ústní hygiena. Moje manželka Klára mi o tomto říká téměř denně. Základem je pravidelné čištění zubů ráno a večer, použití dentální nitě a ústní voda. Ale pozor, některé zubní pasty obsahují látky, které mohou zubní kámen podporovat. Pojďme se na to tedy podívat podrobněji.

Vybrané zubní pasty mohou pomoci

Zubní pasta je snad to první, na co si vzpomeneme, když se řekne ústní hygiena. Ale ne všechny pasty jsou vytvořeny rovnocenně. Existují speciální zubní pasty, které mají přidané složky pro odstraňování a prevenci zubního kamene. Tyto pasty například obsahují pyrofosfáty či zinek, který komplikuje proces tvorby zubního kamene. Ale pozor, neměli byste se na ně spoléhat samy o sobě. Správné čištění zubů je stále nejefektivnější.

Za použitím dentální nitě se skrývá síla

Věřili byste, že klára mě začala lákat na dentální nit, když jsme byli na našem prvním rande? Musím říct, že to na mě tehdy udělalo dost velký dojem. A musím uznat, že rozumí té věci. Dentální nit dokáže odstranit nečistoty mezi zuby tam, kde se často zdržuje zubní kámen.

Ústní voda jako podpůrný prvek

Kromě pasty a nitě je dobré používat také ústní vodu. Ústní vody obsahují antiseptické složky, které mohou pomoci odstraňovat bakterie v ústní dutině. Jejich používání je jednoduché a efektivní doplněk ke kartáčkům a nitím. Klára před své večerní rituály vždycky říká: "Pokud máš pocit, že tvůj dech je opravdu osvěžen, děláš to správně."

Strava může ovlivnit tvorbu zubního kamene

Můžu vám prozradit tajemství? Od té doby, co jsem s Klárou udělal změnu v naší stravě a začali jsme se vyhýbat cukrům a kyselinám, je tvorba zubního kamene o hodně nižší. Strava má skutečně velký vliv na naše zuby.

Pravidelné návštěvy zubního lékaře

Na závěr bych chtěl zdůraznit význam pravidelných návštěv u zubního lékaře. I když všechny tyto tipy mohou pomoci snížit tvorbu zubního kamene, žádný z nás není zubní lékař. Profesionální odstranění zubního kamene včetně tzv. ultrazvukového škrabání je stále nejúčinnější cestou, jak se této nepříjemnosti zbavit.

Závěrečné shrnutí a další tipy

Po všech těchto informacích vám jistě došlo, že zubní kámen není nepřítelem, kterého se nelze zbavit. Je to boj, ale je to boj, který můžeme vyhrát. S trochou trpělivosti, správných nástrojů a dobré strategie. A vždy můžeme počítat s pomocí našeho důvěryhodného zubního lékaře. Takže nezapomeňte na své zuby a keep smiling!

Autor: Jaroslav Kopecký

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná