Zubní kámen pod dásní: jak ho odstranit a jaké jsou triky

Zubní kámen pod dásní: jak ho odstranit a jaké jsou triky
  • 17 lis 2023
  • 0 Komentáře

Proč vzniká zubní kámen?

Většina z nás si myslí, že zubní kámen je něco, co se děje jen starším lidem, ale pravda je, že to může postihnout každého, bez ohledu na věk. Zubní kámen se tvoří postupným usazováním minerálů na povrchu zubů, což vede k tvorbě tuhého kamenitého povlaku. Nezdravý jídelníček, nedostatečná ústní hygiena a genetické faktory mohou také přispívat k jeho vzniku

Moje kocoura Fíka jsem musela vzít k veterináři, když mu začaly dělat problémy zuby. Myslela jsem, že je to něco vážnějšího, ale doktor mi řekl, že má jen zubní kámen. Byla jsem šokovaná! "Cože, zubní kámen? U kočky?" ptala jsem se. Veterinář se mi usmál a řekl, že zubní kámen může postihnout jakékoliv savce, dokonce i nás, lidi.

Kde ho najdeme a jak ho rozpoznáme?

Zubní kámen se může vyskytovat jak na viditelné části zubu, tak pod dásněmi – což je mnohem nebezpečnější. Pokud si všimnete tvrdého, krémově bílého nebo hnědého povlaku na zubech, může to být zubní kámen. Dalším znakem může být zánět a krvácení dásní při čištění zubů. Zubní kámen pod dásněmi může způsobit také zánět dásní nebo paradentózu.

Jednoho dne jsem si všimla, že Max, můj pes, má na zubech nějaký hnědý povlak. Nejdříve jsem si myslela, že je to jen špína z jeho posledního dobrodružství v parku, ale když jsem to vzala blíže pod lupu, uvědomila jsem si, že je to něco více než jen špína.

Odborné ošetření

Pokud se zubní kámen objeví, je nejlepší navštívit zubaře. Odborník na ústní zdraví má nástroje a dovednosti potřebné k odstranění zubního kamene a také vám může poradit, jak předcházet jeho tvorbě v budoucnu. Ošetření zubního kamene může zahrnovat profesionalní čištění zubů, ultrazvukovou terapii nebo dokonce operaci v případě, že je kámen velmi hluboký nebo způsobuje komplikace.

Pamatujete na můj kocour Fík? No, veterinář ho ošetřil a odstranil mu zubní kámen. Fík se z toho rychle dostal a dokonce se zdá, že je nyní mnohem šťastnější a energičtější – jak se říká, nic nedělá pes tak šťastným jako čisté zuby!

Trik: Prevence je klíčem

Prevence je téměř vždy lepší než léčba. Stejně tak je to i se zubním kamenem, který může být předejít pravidelným čištěním zubů, používáním dentálních nití a ústních vod. Obecně platí, že bychom měli čistit zuby alespoň dvakrát denně a používat zubní nit alespoň jednou denně.

Když veterinář odstranil Fíkovi zubní kámen, poradil mi, abych mu čistila zuby každý den. Popravdě řečeno, na začátku to bylo velmi obtížné, protože Fík nebyl zvyklý na to, že mu někdo šťourá v ústech, ale postupně jsme si na to zvykli a teď už je to pro nás oba rutina.

Domácí metody na odstranění zubního kamene

I když není nic lepšího než profesionální ošetření, existují i některé domácí metody, které mohou pomoci s odstraněním zubního kamene. Podotýkám však, že tyto metody mohou být pouze doplňkem k odborné zubní péči, nikoli její náhradou. Mezi tyto metody patří například používání speciálních zubních past nebo ústních vod na odstraňování zubního kamene, konzumace potravin, které přirozeně čistí zuby (jako jablka nebo mrkev) nebo využití přírodního octa.

A teď si dovolím jeden malý tip na závěr: mým tajemstvím je, že po každém jídle si dám malé jablíčko. To mi pomáhá udržet zuby čisté a navíc je to i zdravý a chutný snack!

Závěr: nezoufejte, máme to pod kontrolou

Zubní kámen je nepříjemným problémem, ale s dobrou ústní hygienou a pravidelnými návštěvami u zubaře jej můžeme efektivně kontrolovat. A nezapomeňte, že každý máme své slabosti a nejsme v tom sami. Fík se svým zubním kamenem a já s mým malým jablkem po jídle – jsme v tom společně!

Vím, že to může být někdy obtížné, ale věřte mi, stojí to za to. Ať už se jedná o náš zdravý úsměv nebo šťastného a zdravého mazlíčka, péče o naše zuby je investice, kterou nikdy nebudeme litovat.

Autor: Viktoria Karelková

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná