Jak se dělí zuby a jejich funkce v ústní dutině

Jak se dělí zuby a jejich funkce v ústní dutině
  • 24 pro 2023
  • 0 Komentáře

Anatomie zubu: Co byste měli vědět

Kdo by to byl řekl, že něco tak obyčejného jako jsou zuby, může být tak nesmírně zajímavé a komplexní? No, já vám to prozradím! Když se zamyslíme nad tím, co všechno je schopna naše ústa zpracovat, není divu, že je zubní aparát tak propracovaný! Od kousání tvrdých jablíček až po rozemletí obilných vloček na kaši – naše zuby mají přesně stanovené role a důvody, proč vypadají a fungují, jak fungují. Každý zub má svou specifickou strukturu, skládá se ze tří hlavních částí: zubní korunky, zubního krčku a zubního kořene. A pokud jste se někdy zamysleli, proč má zubní korunka tak lesklý povrch, je to díky tvrdé vnější vrstvě zvané sklovina, která je nejtvrdší tkání v lidském těle! Ano, správně čtete – naše sklovina je tvrdší než kosti! Takže už víte, proč se vám zdá, že když smlsneme na kousku ledové tříšti, naše zuby ani nehnou brvou.

Rozdělení zubů podle typu

Máme celkem čtyři typy zubů, a každý slouží svému specifickému účelu. Dělíme je na řezáky, špičáky, třenové zuby a stoličky. Řezáky jsou ty malé rovné zuby vpředu, které používáme k odříznutí soust – jistě je znáte. Jsou jako naše malé kuchyňské nožíky. Pak přichází špičáky, s trošku více špičatým zakončením, které slouží jako naše přírodní "nůžky" – skvěle se hodí na trhání masa. Následují třenové zuby, které už začínají být širší a mají plochu vhodnou pro drtění potravy. A jako finální bossové v našem ústním dungeonu jsou tu stoličky, které dorovnávají jakoukoliv potravinu do hladké kaše. Ty v zadní části, to jsou moudráky – a ti přijdou na scénu jako nepříjemní návštěvníci, zvláště když na ně není dost místa!

Vývin zubů: Od mléčných k trvalým

Víte, že následování zubního růstu může být skoro jako sledování dobrého seriálu? Nejdřív máme tu sladkou éru mléčných zoubků, které jsou menší a bělejší než jejich trvalí nástupci. Tyto malé bílé perličky jsou velmi důležité pro správný vývoj dětského zubního oblouku a pomáhají připravit scénu pro dospělácké zuby. Rozkošní, že jo? Potom, obvykle kolem šesti let, začnou dětem vypadávat mléčné zuby, aby uvolnily cestu těm trvalým. A tak začínáme kapitolu druhé, kde se nám objevují noví hrdinové – stálí zuby, kteří jsou větší, silnější a připraveni převzít úlohu v našich ústech až do našeho důchodu, pokud je hezky pečujeme, tedy.

Co bychom měli dělat pro zdraví zubů

K zubům se musíme chovat jako k nejlepším kamarádům. Pravidelná návštěva dentálního hygienisty může být jako povinná káva s přítelem, který vám vždy dá ty nejlepší rady. Důkladné čištění zubů dvakrát denně a použití zubní nitě jsou jako každodenní "jak se máš?" zprávy našim zubním kumpánům. A nezapomínejte na fluoridové ústní vody a zubní pasty – fluorid je jako dobrý životní coach pro zuby, pomáhá jim odolávat zubnímu kazu a udržovat sklovina silná. A samozřejmě, zdravá strava hraje klíčovou roli. Méně sladkostí a více jablek, mrkve a dalších tvrdých zelenin a ovoce může skutečně pomoci udržet zuby v dobré kondici.

Proč nám někdy zuby dělají problémy?

Bohužel, i když se o ně staráme, občas se zuby vzepřou a dají nám zabrat. Záněty dásní, kaz, nebo dokonce zlomeniny zubů mohou být jako nechtění intrusi v našem ústním domečku. I genetika se může podílet na tom, jak náročné to s některými zuby můžeme mít. Někdy stačí i malá chybička v naší dentální péči a než se nadějeme, zubař nám povídá o kazíku, co si udělal pohodlné gaučíčko někde v zákoutí našeho ústního jeskynního systému. Ale pozor, žvýkání tvrdých věcí nebo zbytečné použití zubů jako nářadí (ano, i já jsem občas použila zuby k otevření plastového balení místo nůžek) – to všechno může vést ke komplikacím, se kterými nás pak čeká návštěva u zubaře.

Zajímavé zubní fakty, které vás ohromí

Nakonec vám předám pár lahůdek ze světa zubů, které vám mohou rozšířit obzory nebo poskytnout skvělé ledoborce na vaší příští večírku. Věděli jste, že každý zub je jedinečný, podobně jako otisky prstů? A nebo že moudráky vlastně nemá každý? Některým schází gen pro jejich vývoj – což může být ve finále docela praktická genetická výbava. Mimochodem, zvířata také mají úžasné zubní adaptace – například žraloci si po celý život mění zuby, zatímco hlodavci mají zuby, které jim rostou nepřetržitě. Ale vrátím se zpátky k lidem – víte, že první zubní kartáčeky byly vyrobeny z kousků bambusu a svinutých štětin svině? Nuže, dneska to máme o hodně jednodušší, že? Koneckonců, svět zubů je plný zázraků a zvláštností, které nám nedávají jen hezký úsměv, ale také spoustu důvodů ke zvědavosti a učení se novým věcem.

Autor: Martina Nováková

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná