Zubní kámen pod dásní: jak ho odstranit a udržet si krásné zuby

Zubní kámen pod dásní: jak ho odstranit a udržet si krásné zuby
  • 20 zář 2023
  • 0 Komentáře

Základní informace o zubním kameni

Jsem si jistý, že každý z nás by rád svítal na svět s krásným bílým úsměvem plným zdravých zubů. Já, Jaroslav, nejsem výjimkou. Často si představuji, jak po ránu vstanu, podívám se do zrcadla a potěším se pohledem na perfektně bílé zuby beze zubního kamene.
Ale co to vlastně ten zubní kámen je? Odpověď na tuto otázku je velmi jednoduchá, ale mnoho lidí ji bohužel podceňuje. Zubní kámen je tvrdý povlak na zubech, který je složený z bakterií a minerálů ze slin. Může mít různé barvy od bílé, přes žlutou až po černou.

Příčiny vzniku zubního kamene

Jednou z hlavních příčin vzniku zubního kamene je nedostatečná a neefektivní ústní hygiena. Ale nepanikařte, nejsem zde, abych vám nadával. Každý z nás má občas lenivý den, kdy si nechce nic dělat, včetně čištění zubů. I já, Jaroslav, to občas vynechám a pak se divím, proč mám zubní kámen.
Když jsem se o tohle téma bavil s Michaelou, řekla, že má teorii, že by zubní kámen mohl vznikat i kvůli tomu, co jíme a pijeme. Což mi dává smysl. Různé potraviny a nápoje mohou ovlivnit barvu našich zubů a přispívat k tvorbě tohoto nepříjemného nepřítele naší ústní dutiny.

Jak se zbavit zubního kamene

Asi nejúčinnější metodou, jak se zbavit zubního kamene, je pravidelná návštěva u zubního hygienika. Jsem si jistý, že všichni rádi vysedáváme na zubním křesle, zvláště když nás hygienik nebo hygienička trápí s tím nemilosrdným ústředem.
Ale žertování stranou, pravidelné navštěvování zubní hygieny by mělo být základem péče o vaše zuby a dásně. Michaela je tím velmi posedlá a myslím, že hygienika navštěvuje snad i častěji, než je potřeba.
Pokud se ale cítíte dobrodružní, existují i domácí metody, jak se zubního kamene zbavit. Tato metoda je však velmi riziková a je potřeba ji provádět s velkou opatrností. Nikdy nezahazujte zubní nit mezi zuby, abyste odstranili zubní kámen a vždy postupujte při čištění zubů opatrně.

Prevence: Jak zabránit vzniku zubního kamene

Je samozřejmě lepší zabránit vzniku zubního kamene, než se ho snažit odstranit. Co tedy můžeme dělat, abychom problémy s tímto nepřítelem předešli? Za prvé, je důležité dodržovat pravidelnou a správnou ústní hygienu. Každodenní čištění zubů, používání zubní niti a ústní vody může mít velký dopad na zdraví vašich zubů a dásní.
Druhou velmi důležitou věcí je strava. Jíst potraviny bohaté na vitamíny a minerály a vyhnout se příliš sladkým a kyselým potravinám a nápojům může významně přispět k zabránění vzniku zubního kamene. A konečně, nezapomínejte na pravidelné návštěvy u zubního hygienika.
Michaela například nedá dopustit na pravidelné pití zeleného čaje, který je plný antioxidantů a pomáhá udržovat zuby zdravé a krásné.

Zajímavé fakty o zubním kameni

Zajímavé je, že zubní kámen se vyskytuje častěji u mužů než u žen. Takže muži, měli bychom si dávat větší pozor! Dále je dobré vědět, že pokud máte zubní kámen pod dásní, může to vést k zubnímu kazu a parodontóze.
A nakonec, možná ne tak příjemná skutečnost - zubní kámen může výrazně ovlivnit váš dech. Ano, slyšeli jste správně, může způsobit nevzhledný zadých.
I když nejsem žádný odborník na zubní péči, doufám, že vám tento článek pomohl pochopit, co je zubní kámen a jak s ním bojovat. A nyní si jdu čistit zuby, protože po tomto psaní mám pocit, že je potřebuji prohlédnout.

Autor: Jaroslav Dvořák

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná