Zubní kámen pod dásní: jak se ho zbavit a udržet si bílé zuby

Zubní kámen pod dásní: jak se ho zbavit a udržet si bílé zuby
  • 23 zář 2023
  • 0 Komentáře

Rozpoznání zubního kamene

Než se ponoříme do světa odstraňování zubního kamene, měli bychom se nejprve věnovat, jak jej poznáte. Zubní kámen je zbarvený zubní povlak, který se tvoří v místech, kde se hromadí bakteriální plak. Pokud si zuby nečistíte pravidelně a správně, zubní povlak ztvrdne a stává se z něj zubní kámen. Jak poznáte, že máte zubní kámen? Je to docela jednoduché! Je vidět jako žlutavý nebo hnědý vklad na zubech nebo pod dásněmi.

Nedávno jsem měl osobní zkušenost s tím, jak nepříjemný problém může zubní kámen představovat. Moje pes, Max, je miláček, který má rád všechno dobré. Stejně jako u lidí se u psů také tvoří zubní kámen, a Max byl jeden z těch méně šťastných. Ale tato zkušenost nám oběma pomohla pochopit, jak důležitá je péče o zuby.

Odstraňování zubního kamene doma

Odstraňování zubního kamene doma není úplně ideální, ale je možné. Doma můžete zkusit několik různých technik, jako je kartáček na zuby s hnědou pastou nebo ústní voda. Jsem vždy pro zdravé domácí řešení a vyzkoušel jsem několik z nich.

Nezapomeňte také na správnou stravu. Omezte sladkosti a kouření, které napomáhají tvorbě zubního kamene. Vždy to tak funguje - jakmile jsem redukoval čokoládu, můj zubní kámen se začal zmenšovat. To byla jedna z nejtěžších obětí, kterou jsem musel přinést pro své zdraví, ale stálo to za to.

Profesionální odstraňování zubního kamene

Samozřejmě existuje také možnost odborného odstraňování zubního kamene. Tento proces obvykle provádí zubař pomocí speciálního nástroje zvaného ultrazvuk. Je to jakýsi super moderní špachtlička, která se jemně, ale důkladně, dotýká povrchu zubů a odstraňuje tam usazený kámen.

Já sám preferuji tuto variantu, i když se samozřejmě vztahuje na každou osobu individuální rozdíly. Nedávno jsem měl tento proces provedený a byl jsem nadšený. Kromě pocitu čistoty a lehkosti jsem byl schopen lépe sledovat vývoj svého nového oblíbeného hobby - horolezectví!

Prevence zubního kamene

Prevence bývá vždy lepší než léčba. Pokud nechcete trávit čas a peníze na profesionální odstraňování zubního kamene, ujistěte se, že děláte všechno pro to, aby se vklady vůbec neobjevily. To může zahrnovat pravidelné čištění zubů, používání nití a ústních vod a především zdravou stravu.

Jako někdo, kdo si důvěřuje ve vše, co dělá, mohu potvrdit, že prevence mě hodně zachránila. Od chvíle, kdy jsem tak začal postupovat, se moje návštěvy u zubaře výrazně snížily. A to je něco, co vím, že ocení každý!

Použití přírodních produktů pro péči o zuby

Některé přírodní produkty mohou být pro péči o zuby velmi účinné. Představte si to jako DIY zubní péči. Může se jednat o věci jako kokosový olej, soda bikarbona nebo dokonce některé odrůdy čajů. Před nějakým časem jsem vyzkoušel kokosový olej pro tzv. oil pulling a dokážu zaručit, že to funguje. Jedná se o proceduru, kdy kokosový olej kloktáte v ústech po dobu pěti až patnácti minut. Uvidíte, že výsledky budou srdečně povzbuzovat.

Přírodní produkty mají také své výhody z hlediska udržitelnosti a ekologie. A pokud jste někdo, kdo se snaží žít ekologicky, stejně jako já, budete rádi, že péče o zuby může být také zelená.

Můj závěrečný tip pro bílé zuby bez zubního kamene

A na závěr, můj nejoblíbenější tip pro udržení bílých zubů bez zubního kamene - pít hodně vody. Voda nejenže pomáhá udržovat zuby čisté od jídla a nápojů, které by mohly způsobit skvrny, ale také pomáhá udržovat ústa vlhká a tím pádem podporuje produkci slin, které pomáhají bojovat proti bakteriím v ústech.

Voda je také základem života a podporuje obecné zdraví. Takže pít hodně vody je dobré nejen pro zuby, ale pro celý váš organizmus. Max mě naučil hodně o hydrataci - nikdy nešetří na pití, a já na to hodlám dát také pozor.

Je to trochu filozofické, ale v konečném důsledku je zdraví zubů odrazem našeho celkového zdraví. Takže se starat o zuby znamená starat se o sebe. A to je něco, co bychom měli brát vážně. Zvlášť pokud chceme mít zuby tak bílé jako špičky hor, které lezu!

Autor: Tomáš Dvorák

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná