Zubní kámen u dětí: Jak ho předcházet již od útlého věku

Zubní kámen u dětí: Jak ho předcházet již od útlého věku
  • 1 říj 2023
  • 0 Komentáře

Význam správné hygieny úst

Věděli jste, že první zub u dětí začíná růst již v šestém měsíci života? A už v této době se může začít tvořit zubní kámen. Ačkoli se to může zdát jako přehnaná starost, předcházení vzniku zubního kamene je klíčové pro udržení zdravých a pevných zubů našich dětí už od útlého věku. Věřte mi, již jsem to sám zažil s naším Josefkem. Když jsme ho poprvé vzali k zubaři, byl jsem překvapený, když se ukázalo, že našemu malému chlapečkovi začíná narůstat zubní kámen. Veronika byla stejně šokovaná jako já.

Jak funguje vznik zubního kamene

Asi si říkáte, jak je to možné. Jak může tak malé dítě, jako je Josef, mít zubní kámen? No, pravda je, že všechny děti jsou náchylné ke vzniku zubního kamene. Důvodem je to, že zubní kámen se tvoří z bakteriálního plaku, ten se pak mineralizuje a ukládá se na zubech. Bakteriální plak je tvořen potravními zbytky a bakteriemi, které se v ústech přirozeně nacházejí. Když se neodstraní, může na zubech oschnout a stvrdnout, což vede ke vzniku zubního kamene.

Význam stravovacích návyků

I když to zní divně, strava hraje velkou roli při prevenci zubního kamene. Potraviny bohaté na cukry a sacharidy mohou vést k rychlému vzniku zubního kamene. Když jsem se to dozvěděl, hned jsem se obrátil na Veroniku a řekl jsem jí, že bychom měli upravit Josefův jídelníček. Začali jsme více kontrolvat co Josef jí, abychom minimalizovali množství cukrů a sacharidů v jeho stravě.

Klíčová role zubního kartáčkování

Zubní kartáčkování je něco, co by mělo být automatickou součástí každodenního života. Ale jak to udělat tak, aby to nebylo pro naše děti stresující? Řeknu vám, že to není snadné. Ale pravidelné a důkladné čištění zubů vede k postupnému odstraňování zubního plaku a tím i prevenci vzniku zubního kamene. Joseph se snažíme naučit, že si musí čistit zuby dvakrát denně, ráno a večer.

Pomocníci v boji proti zubnímu kamenu

Kromě dobrého kartáčku na zuby a zubní pasty existují i další hrdinové v boji proti zubnímu kamenu. Já jsem velkým zastáncem používání zubní nitě u našeho malého Josefa. Pokud do tohoto čtení jste si mysleli, že flossování je jen pro dospělé, mám pro vás nové informace. Dost dost, zubní nitě je skvělý nástroj i pro malé ústní jeskyně našich miláčků.

Naučte děti, jak si správně čistit zuby

Vím, že to může být boj. Může to být frustrující, když se snažíte naučit své dítě něčemu, co se mu nelíbí. Ale věřte mi, je to stojí za to. Představte si výraz úlevy na tváři vašeho dětského zubaře, když zjistí, že vaše dítě nemá žádný zubní kámen. To bude moment, který bude stát za to. Veronika a já se snažíme vynalézt různé zábavné způsoby, jak naučit Josefa, jak si správně čistit zuby, a i když to občas vypadá jako boj, víme, že to pro Josefa znamená zdravější a šťastnější život.

Autor: Filip Růžička

Napsat komentář

Tvá emailová adresa nebude publikovaná